دکل خودایستا

فروش ویژه: دکل خودایستا ۴۸ متری چهارپایه تمام نبشی (آماده تحویل)

دکل خودایستا دست دوم ,خرید دکل خودایستا , نصب دکل خودایستا , فروش دکل خود ایستا , دکل خودایستا سه پایه لوله نبشی , دکل خودایستا سه پایه تمام نبشی , دکل خودایستا چهار پایه تمام نبشی , دکل خود ایستا طرح RDS , دکل خود ایستا طرح ICB

تعریف کلی :

دکل های خودایستا اصطلاحاً به دکل هایی گفته میشوند که دارای ۳ یا ۴ پایه بوده و پایه ها با اعضای خرپایی به هم متصل می شوند . این نوع دکل ها بدون استفاده از کابل های مهار نصب شده و مبنای طراحی آنها تحمل نیروهای برشی و گشتاورهای خمشی و پیچش در پایین دکل است .

۳- دکل های خود ايستای چهارپايه
این نوع دکل ها بصورت چهارپایه بوده که معمولاً تمام قطعات دکل از نبشی ساخته می شود و بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می گردند . این دکل ها برای بارهای زیاد طراحی شده و معمولاً برای ارتفاع های بلندتر از ۶۰ متر اجرا می شوند .

۴- دکل های خود ايستای سه پايه
دکل های خود ایستا سه پایه ، دکل هایی هستند که بصورت مشبک بوده و دارای سه پایه می باشد . پایه ها اکثراً از لوله و اعضای داخلی بصورت خرپایی و از نبشی ساخته می شوند. در ساخت پایه ها از نبشی، نبشی ۶۰ درجه ،میلگردهای توپر و و پروفیلهای خمکاری شده نیز استفاده می شوند . اعضای داخلی ( بریس ها ) از نبشی ، لوله و میلگرد ساخته می شوند . این نوع دکل ها برای نصب آنتن های مایکروویو ، آنتن های موبایل و بیسیم استفاده می شوند .

 

دکل خودایستا ( Self-Support ) :

دکل خودایستا انواعی از دکل هستند که نیاز به کابل مهار نداشته و معمولا بصورت ۳پایه و یا چهارپایه اجرا می شوند .دکل خود ایستا

در دکل خودایستا که با نام های دیگری چون لتیس (lattice) نیز شناخته می شوند پایه ها معمولا از جنس لوله و یا نبشی بوده و اجزای داخلی بصورت شبکه ای از مقاطع نبشی یا ناودانی ساخته می شوند .

در دکل خود ایستا هر قطعه دارای کد شناسایی منحصر بفرد بوده که در محل مخصوص بخود نصب می شود . معمولا سطح مقطع دکل های خود ایستا با افزایش ارتفاع کاهش می یابد .

هر چقدر فاصله پایه ها در پایین ترین نقطه دکل بیشتر باشد ظرفیت بارگذاری دکل (تحت شرایط محیطی ثابت و مقاطع فلزی یکسان) افزایش می یابد . با این وجود دکل خود ایستا با پایه ای با عرض کم ( narrow base) نیز برای مقاصد مختلف ساخته می شوند .

با افزایش فاصله پایه ها می توان فونداسیون زیر هد پایه را بصورت منفرد اجرا کرد در این شرایط هزینه ی ساخت دکل افزایش یافته و هزینه اجرای پی کاهش می یابد . در مقابل چنانچه فاصله پایه ها از حد مشخصی کمتر باشد . هزینه ساخت دکل کاهش یافته و با توجه به افزایش ابعاد فونداسیون یکپارچه زیر دکل ؛ هزینه اجرای پی افزایش می یابد .در عمل با توجه به شرایط محیطی و محدودیت های عملیاتی و مالی می توان حالتی بهینه را اجرا نمود .

با توجه به شرایط ساخت ؛ امکان ساخت دکل خود ایستا با اجزای پیچ و مهره ای یا جوشکاری شده و یا ترکیبی از دو روش وجود دارد . اجزای داخلی دکل خود ایستا در اشکال گوناگون طراحی و ساخته می شوند . اجزای داخلی با نمای K شکل ؛ X شکل و یا Z شکل از مرسوم ترین طرح های مورد استفاده در دکل خود ایستا هستند .

در طراحی دکل های خود ایستا از آیین نامه های مختلفی مانند  Tia222G ، Aisc  و سایر آیین نامه های مربوطه استفاده می شود . نوع فونداسیون دکل های خود ایستا با توجه به پارامترهای مختلفی مانند میزان بارگذاری دکل ، موقعیت جغرافیایی نصب دکل ، جنس خاک محل اجرا ، هزینه های مربوط به تهیه بتن و همچنین نیروی انسانی تعیین می شود .

ساختار دکل های خود ایستا بگونه ای است که در یک یا دو پایه دکل نیروی بالابرنده (Uplift) و در یک یا دو پایه دیگر نیروی فشاری رو به پایین به فونداسیون اعمال می شود .

به همین دلیل و با توجه به وجود گشتاور کوپل در پای دکل ، مهمترین پارامتردر طراحی فونداسیون دکل های خود ایستا “واژگونی” می باشد .

انواع دکل خود ایستا عبارتند از :

  •  سه پایه لوله نبشی : نوعی از دکل های خودایستا هستند که مقاطع مورد استفاده در آن ها شامل لوله و نبشی می باشد .
  •  سه پایه تمام نبشی : در دکل های خود ایستا سه پایه تمام نبشی کلیه المان های دکل از نبشی ساخته می­ شوند .
  •  چهار پایه تمام نبشی : این نوع دکل­ها دارای چهار پایه بوده و کلیه مقاطع مورد استفاده از نوع نبشی هایی استاندارد با دو بال مساوی می ­باشد.
  •  ICB : دکل­های ICB (intermediate compact ballast) نوعی از دکل­های خودایستا سه پایه هستند که بصورت پیش ساخته و در قطعات ۶ متری ساخته می­ شوند .
  •  RDS : دکل های RDS به عنوان راه حلی سریع جهت راه ­اندازی سایت ارتباطی تلفن همراه شناخته می ­شود . این دکل ها دارای فونداسیونی پیش ساخته بوده که بصورت صفحات بتنی بر روی یکدیگر قرار می­ گیرند .

آرسین تک آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی ، ساخت و نصب انواع دکل های مخابراتی ، دکل خود ایستا ، دکل خود ایستا سه پایه ، دکل خودایستا چهارپایه ، دکل مونوپل ، دکل تک پایه منوپل ، دکل مهاری ، دکل مهاری G35 ، دکل مهاری G45 ، پل هوایی عابر و … می باشد.

جهت مشاوره و دریافت مشخصات فنی دکل های خود ایستای ساخته شده توسط آرسین تک و استعلام قیمت دکل خود ایستا جهت ساخت دکل با ما تماس بگیرید .