نقش چاه ارت در سیستم ارتینگ دکل

صاعقه گیر دکل چیست؟
2020-07-28
علت گالوانیزه کردن دکل
2020-08-04

نقش چاه ارت در سیستم ارتینگ دکل

احداث چاه ارت دکل مهاری ، حفر چاه ارت ، تست ارت دکل ، حفر و ایجاد چاه ارت دکل توسط تیم متخصص و حرفه ای آرسین تک

چاه ارت :

چاه ارت به حفر چاله های عمیق در ته زمین گفته می شود که پس از حفر چاه به عمق مناسب یک صفحه مسی بصورت عمودی داخل چاه قرار گرفته و اطراف آن را به وسیله مخلوط دوغاب مواد کاهنده مقاومت (بنتونیت) پر می کنند. صفحه مسی کار گذاشته شده توسط سیم مسی به سطح چاه آمده و به سیستم انتقال جریان صاعقه متصل می شود . جهت جلوگیری از خطرهای احتمالی در مواقع اتصال ، چاه ارت باید به صورت اصولی با عمق مناسب در مکان مناسب حفر شده ، تمامی شرایط سنجیده شود و سیم ارت نیز در آن قرار گیرد .

حفر چاه ارت :

با توجه به مقاومت مخصوص زمين ، عمق چاه از حداقل ۴ متر تا ۸ متر و قطرآن حدودا ۸۰ سانتيمتر مي تواند باشد. در زمين هايي كه با توجه به نوع خاك داراي مقاومت مخصوص كمتری هستند مانند خاكهاي كشاورزی و رسی عمق مورد نياز براي حفاري كمتر بوده و در زمينهاي شني و سنگلاخي كه داراي مقاومت مخصوص بالاتري هستند نياز به حفر چاه با عمق بيشتر مي باشد. براي اندازه گيري مقاومت مخصوص خاك از دستگاههاي خاص استفاده مي گردد. در صورتي كه تا عمق ۴ متر به رطوبت نرسيديم و احتمال بدهيم در عمق بيشتر از ۶ متر به رطوبت نخواهيم رسيد نيازي نيست چاه را بيشتر از ۶ متر حفر كنيم . بطور كلي عمق ۶ مترو قطر حدود ۸۰ سانتيمتر براي حفر چاه پيشنهاد مي گردد.

عمق چاه ارت: با توجه به جنس خاک متفاوت است مثلا در زمین های كشاورزی و خاک های رسی حفاری با عمق کمتری انجام می گیرد و در زمينهای شنی و سنگلاخی كه مقاومت مخصوص بالاتری دارند حفر چاه با عمق بيشتر انجام می شود .

واحد اندازه گیری چاه ارت: مقاومت چاه یا اهم می باشد که این عدد برای ساختمان مسکونی زیر ۵ اهم و برای مکان های حساس زیر ۲ اهم می باشد .

لوازم مورد نیاز برای احداث چاه ارت : صفحه مسی ، سیم مسی بودن روکش ، مواد کاهنده ، ژل کاهنده ، جعبه ارت ، لوله پولیکا و کابشو می باشد .

روش احیاء چاه ارت : جهت انجام این کار می توانیم مخلوط نمک ، ذغال یا خاک آن را اضافه نماییم.

نقش چاه ارت در سیستم ارتینگ دکل :

  1. حفاظت از سلامت و جان افراد
  2. حفاظت از وسایل و تجهیزات در برابر نشتی جریان ، صاعقه و ولتاژهای قوی
  3. برای جلوگیری از تماس مستقیم با بدن انسان
  4. حذف ولتاژهای بی مورد و اضافی
  5. انتقال جریان ناشی از اتصال برق به بدنه دستگاه
  6. جلوگیری از آتش سوزی بر اثر اتصال برق با هادی که نقش زمین را دارد.
  7. جلوگیری از ولتاژهای ناخواسته و صاعقه

روش های احداث چاه ارت :

۱٫ روش عمقی : در این روش که یک روش معمول می باشد از چاه برای ارت استفاده می شود. کیفیت این روش بستگی زیادی به جنس خاک محل اجرا دارد.

۲٫ روش سطحی : بیشتر در مناطقی که امکان حفاری عمیق وجود ندارد استفاده می شود. عمق اجرا در این روش حدود ۸۰ سانتیمتر است .
این روش در مکان هایی که ارتفاع از سطح دریا کم باشد و همچنین پستی و بلندی محوطه سایت کم بوده و فاصله بین دکل و سایت زیاد باشد مناسب تر خواهد بود .

تست چاه ارت و اندازه گیری مقاومت چاه ارت :

  1. در این روش از فونداسیون یا اسکلت سازه به عنوان میله ارت کمکی استفاده می کنیم.
  2. تست چاه ارت بوسیله دستگاهی به نام ارت تستر انجام می شود . این دستگاه شامل دستگاه اصلی و سه رشته سیم است . یکی از سیم ها با کابل مسی چاه ارت متصل می شود ، دو رشته دیگر را یکی در فاصله ۱۰ متری و دیگری را در فاصله ۲۰ متری بعد از چاه ارت به زمین کوبیده و مقاومت زمین اندازه گیری می شود .
  3. در صورت در دسترس نبود ارت تستر ، می توانیم به وسیله ی یک فیوز مینیاتوری ۱۰ آمپر نیز تست چاه ارت را انجام دهیم . به این صورت که یک سر فیوز را به برق و بعد فیوز را متصل می کنیم و یک سیم هم به چاه ارت وصل کرده و در همان موقع به فیوز می زنید چنانچه فیوز قطع شد چاه ارت از مقاومت خوبی برخوردار است .

هزینه چاه ارت :

ابتدا باید ذکر شود که حفر چاه ارت استاندارد و نگهداری از آن باعث بالا رفتن امنیت و ایمنی و کاهش هزینه های جانی و مالی می شود که در مقایسه با هزینه چاه ارت خیلی ناچیز است. جهت محاسبه هزینه چاه ارت باید وزن صفحه مسی که به کیلویی فروخته می شود و همچنین میزان کابل مسی ( قطر و طول آن) ، مقدار مواد کاهنده مورد استفاده و هزینه های جانبی دیگر را باید در نظر گرفت .

نقش چاه ارت در سیستم ارتینگ دکل

احداث چاه ارت شرکت آرسین تک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *