نحوه نصب آنتن روی دکل

نحوه اجرای فونداسیون دکل
2020-08-11
آیا دکل های مخابراتی نیاز به رنگ آمیزی دارند؟
2020-08-15

نحوه نصب آنتن روی دکل

نصب آنتن­ ها بر روی يك دكل :

از آن جایی که آنتن هایی که روی یک دکل نصب می شوند برروی عمکرد و راندمان و کارکرد یکدیگر تاثیر می گذارند ، بنابراین نحوه چینش و جایگذاری آن ها باید به گونه ای باشد که برروی همدیگر کمترین اثر نامطلوب را داشته باشند .

به مجموعه اقداماتی که برای کاهش اثر نامطلوب آنتن ها بریکدیگر انجام می شود ایزولاسیون می گویند. که هر چقدر میزان ایزولاسیون بیشتر باشد نتیجه ی بهتری حاصل می شود .

حال در ادامه به مجموع عواملی که باعث انجام بهترین ایزولاسیون به بهترین بين آنتن هاي فرستنده و گيرنده می شود اشاره می کنیم :

 1. ایجاد فاصله فرکانسی بین فرکانس کاری آنتن ها باعث میزان ایزولاسیون را افزایش می دهد . به طور مثال : از آن جا که محدوده فركانسی HB و LB فاصله ی زيادی نسبت به یکديگر دارند در صورتی که آنتن های مربوط به اين دو فرکانس بر روی يك دكل نصب شوند ، رعايت حداقل فاصله فيزيكی به اندازه ۲ متر تاثير چنداني برروی عملکرد آن ها نسبت به هدیگر نخواهد داشت.
 2. چنانچه فاصله ی فرکانسی بین آنتن ها نبود و هر دو روی یک باند کار می کردند باید آنتن را با دادن فاصله فیزیکی از یکدیگر نصب کنیم . ایجاد فاصله عمودی یا افقی میزان اثرات نامطلوبی که آنتن ها بر روی یکدیگر می گذارند را کاهش می دهد و باعث افزایش ایزولاسیون می شود .
 3. راه دیگری که باعث کاهش اثر نامطلوب دو آنتن نصب شده در یک دکل برروی یکدیگر می شود ، به کارگیری پلاریزاسیون های متفاوت برای دو آنتن کنار هم است که برای نیل به این هدف باید جهت پلاریزاسیون آنتن فرستنده برعکس بسته شود که این کار موجب می شود امواج منتشر شده از یک آنتن توسط آنتن دیگر دریافت نشود و در نهایت میزان ایزولاسیون تا حد قابل توجهی افزایش می یابد .

ضوابط و نکات ایمنی نصب آنتن ها بر روی دکل :

 • دکلهای آنتن فعال بلندتر از ابعاد آنتن
 • ارتفاع آنتن نصب شده بر روی دکل بايد پنج متر از سردکل پایین تر باشد.
 • مجهز به سیستم روشنایی و روشنايي دکل آنتن در شب باشد .
 • کابلهای اتصال آنتن به تجهيزات جانبي بايد دارای پوشش مقاوم در مقابل حرارت, شعله و اشعه ماورای بنفش خورشيد باشد.
 • پایه دکل ها ارت شده باشد .
 • حفاظت در برابر صاعقه مطابق با استاندارد

آموزش نصب آنتن بر روی دکل یا میله :

 1.  تعیین ارتفاع آنتن : ارتفاع آنتن ، با توجه به اینکه سیگنال بدون مشکل دریافت می شود ، مشخص می شود و چنانچه نصب آنتن بر روی دکل باشد می توان آنتن را در ارتفاع کم نیز نصب کرد .
 2. سوراخ کردن سقف و یا جو دادن میله فلزی : این کار باید با دقت انجام شود تا به سقف آسیب نرساند .
 3. وصل کردن میله به سقف یا دیوار با استفاده از اتصالات : می توان از قلاب و یا اتصالات دیگر مخصوص این کار برای نصب آنتن استفاده کرد .
 4. محکم کردن میله آنتن : اگر ارتفاع میله از سقف بیش از ۳ متر است بهتر است که آن را با اتصالات کشش تقویت کنیم.
 5.  عایق کردن سقف و سوراخ : برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و نشت باید عایق بندی پایه آنتن درست و اصولی انجام شود .
 6. محکم کردن میله آنتن و دیش : جهت این انجام این کار می توانید از یک ورق فولادی استفاده کنید .

آرسین تک آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی ، ساخت و نصب انواع دکل های مخابراتی ، دکل خود ایستا ، دکل مونوپل مخابراتی ، دکل منوپل ، نصب آنتن دکل  ، نصب دکل آنتن ، دکل مهاری ، دکل مهاری G35 ، فونداسیون پیش ساخته ، دکل مهاری G45 ، دکل مهاری G65 و بیشتر ، پل هوایی عابر و … می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *