آیا رگلاژ دکل مهاری همان تعمیر دکل مهاری است؟
2020-08-10
نحوه نصب آنتن روی دکل
2020-08-12

نحوه اجرای فونداسیون دکل

نحوه اجرای فونداسیون دکل:

فونداسیون به قسمتی از سازه اطلاق می شود که به عنوان تکیه گاه وظیفه ی انتقال بار بین سازه و زمین را به عهده دارد که این سازه می تواند ساختمان و یا انواع دکل ها باشد . به طوری که جلوی تنش و نشست های بیش از حد را می گیرد . مقاوم ترین نوع فونداسیون فونداسیون بتنی است .

فونداسیون دکل های مخابراتی وظیفه ی انتقال بار سازه دکل را به زمین داشته و از تماس سازه دکل با عواملی که باعث پوسیدگی آن می شوند جلوگیری می کند .

اجرای فونداسیون عمقی با توجه به خطر واژگونی دکل ها در برابر فشار حاصل از وزش باد ، رانش زمین ، سیل و طوفان بهترین انتخاب در اجرای فونداسیون دکل می‌باشد که در دکل‌های خود ایستا به دلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ای و در دکل‌های مونوپل به دلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌شود . در زمین‌های سنگی به دلیل مشکلات حفاری فونداسیون‌ها به صورت سطحی و گسترده طرح می‌شود که به دلیل وزن بالای خود بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را تحمل کند.

نحوه اجرا و ساخت فونداسیون بتنی :

اجراي بتن مگر :

اولین مرحله در اجرای فونداسیون آماده سازی بستر خاکبرداری شده برای آرماتوربندی و صفحه گذاری می باشد که این امر توسط یک بتن با عیار سیمان کم به نام بتن مگر انجام می گیرد .

وظیفه بتن مگر پوشش دادن لایه‌های ناهموار و ایجاد یک فونداسیون مناسب بر روی زمین جهت جلوگیری از تأثیر زمین بر روی بتن اصلی سازه می باشد . ضخامت این بتن در حدود ۵ الی ۱۰ سانتیمتر است .

پس کاربرد بتن مگر یا بتن نظافت ایجاد یک سطح صاف جهت محافظت از سازه و آماده سازس بستر خاک و جلوگیری از نفوذ بتن به خاک و جلوگیری از خروج آب سیمان به خاک است .

قالب بندی فونداسیون دکل :

روی بتن مگر داخل پی را با تخته یا آجر و یا فلز قالب بندی می کنند و پس از آماده شدن قالب بتن ساخته شده را داخل قالب ریخته و خوب می کوبند و در واقع عمل پی ریزی انجام می شود . پس از اینکه دانه های شن و ماسه در بتن کاملا به هم پیوسته و متراکم شدند ، بارگذاری روی فونداسیون بتنی می تواند انجام بگیرد اما باید توجه داشت که حداقل هفت روز از پس از عملیات پی ریزی باشد .

اگر بتن از نوع مسلح باشد ، باید ابتدا میلگرد در قالب جاسازی شده ، سپس بتن ریزی انجام شود ، از این فونداسیون در ساختمان های اسکلت فلزی استفاده می شود .

در دکل های کوچک بتن ریزی توسط دست و بدون ویبراتور و بتونر انجام می شود و کارگران به صورت تخمینی میزان شن و ماسه و سیمان و حتی عامل مؤثر بتن یعنی آب را تعیین و بتن را تهیه و آماده می کنند و بتن ریزی به صورت تکه تکه صورت می پذیرد .

پس از علامت گذاری و نقشه  بر طبق آکسی که در نقشه آورده شده ،  ریسمانی در یک آکس طولی و یک آکس عرضی می بندند طوری که دو ریسمان در محل قرار گیری بیس پلیتها کاملاً بر هم عمود باشند. در این صورت ریسمان ها در وسط بیس بیلت به هم برخورد می کنند و در واقع ریسمان ها نقش تراز را ایفا می کنند . بعد از عملیات بتن ریزی بیس پلیتها باز می شوند و دوباره ملات نرمه زیر آن می ریزند و توسط پیچها تراز می کنند که به این کار اصطلاحا عملیات هواگیری می گویند چنانچه هنگام بتن ریزی بتن کاملاً زیر پلیت را پر نکرده باشد ، با انجام عملیات هواگیری مشکل برطرف می شود .

انواع فونداسیون دکل :

فونداسیون منفرد یا تک : به صورت مجزا و مستقل بار را از ستون به زمین وارد می کند . بتن مگر ، قالب بندی ، میلگردهای کف فونداسیون ، بتن اصلی ، صفحه ستون اجزاء مورد استفاده در فونداسیون منفرد هستند .

فونداسیون نواری : این فونداسیون ها معمولا در ساختمان های آجری ، در سطوح شیب دار در صورت لزوم پله ای مورد استفاده قرار می گیرند . حداکثر عمق پی های نواری در حدود ۵۰ و عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن می باشد. بار دیوار و یا چند ستون را که در یک ردیف قرار دارند را به زمین منتقل می کنند . مقطع آن ها می تواند به شکل مربع ، مستطیل ، ذوذنقه و یا پاشنه دار (شبیه T وارونه) باشد . فنداسیون نواری دو طرفه و نواری یک طرفه داریم که که نوع دو طرفه یا مشبک نسبت به نوع یک طرفه قوی تر است .
فونداسیون گسترده : در برخی موارد بر اساس بارهای وارده و اینکه منطقه زلزله خیز و یا خاک مقاومت کافی ندارد عرض پی های نواری دو طرفه یا مشبک به قدری بزرگ می شود که به ناچار باید کل کف ساختمان آرماتور بندی و بتن ریزی شود که به آن پی رادیه یا گسترده گفته می شود . بار دیوار و یا چند ستون را، که در ردیف ها و امتدادهای مختلف قرار دارند را به زمین منتقل می کنند. مهمترین عامل استفاده از فونداسیون های گسترده عدم وجود خاک مناسب در زیر ساختمان و یا وزن زیاد ساختمان در محلی که احتمال نشست زیاد خاک وجود دارد است .

شرکت آرسین تک با تیم متخصص و مجرب در طراحی و تولید و اجرای فونداسیون پیش ساخته انواع دکل های مخابراتی ، پایه دوربین، پایه روشنایی ، دکل مهاری و مشاوره و خدمات در زمینه نگهداری و پشتیبانی انواع دکل در خدمت شماست.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه فونداسیون پیش ساخته با شماره تلفن های ۰۹۱۲۴۳۳۲۱۳۰ – ۵۶۵۷۵۲۶۸ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *