آرسین تک تولید کننده انواع دکل های مخابراتی
2020-07-04
نقش چاه ارت در سیستم ارتینگ دکل
2020-07-29

صاعقه گیر دکل چیست؟

فروش صاعقه گیر انواع دکل های مخابراتی ، دکل مهاری ، دکل خود ایستا و دکل منوپل ، اجرا و نصب صاعقه گیر دکل های مخابراتی ، طراحی ، اجرا و نصب انواع صاعقه گیر الکترونیکی توسط تیمی از متخصصین و مهندسین مجرب در شرکت آرسین تک

صاعقه یکی از رویدادهای طبیعی است که در واقع تخلیه جریانی بین ابر و زمین می باشد . در این تخلیه کانالی مانند یک هادی بین ابر و زمین تشکیل می شود و از طریق این کانال بار الکتریکی به زمین تخلیه می شود . صاعقه می تواند برای ساختمان های بلند مرتبه و دکل های مخابراتی و تجهیزات آنها مخرب بوده و برای انسانها کشنده باشد . بنابراین اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از نتایج خطرناک این پدیده بسیار حائز اهمیت است . با اجرای سیستم های ارتینگ و نصب صاعقه گیر ریسک مواجه با خطرات ناشی از برخورد صاعقه و همچنین اتصال کوتاه در مدار بسیار کاهش می یابد .

یک سیستم صاعقه گیر از سه بخش اساسی تشکیل شده است :

دکل منوپل مخابراتی

دکل منوپل مخابراتی

  • سیستم دریافت صاعقه
  • سیستم انتقال جریان صاعقه
  • سیستم زمین

در سیستم دریافت صاعقه از دو نوع کلی صاعقه گیر استفاده می شود .
۱٫ میله برقگیر فرانکلین
۲٫ صاعقه گیر الکترونیکی

نحوه کار صاعقه گیر فرانکلین ( میله مسی) :

اولین بار توسط بنیامین فرانکلین آمریکایی در قرن هجدهم ابداع شد. همانطور که از اسم آن پیداست یک میله فلزی معمولا از جنس مس است که در بلند ترین نقطه ساختمان یا دکل برای حفاظت در برابر اصابت صاعقه نصب می شود . صاعقه گیر فرانکلین از الکترود یا سیستم اتصال به زمین ، هادی ها و آنتن برقگیر تشکیل شده است . معمولا در ساختمان برج برای حفاظت از مناطق کوچک ، مناره مساجد ، فانوس دریایی ، صندوق پستی ، ساختمان قفس فارادی ، برج های آسانسور ، دود کشهای کارخانه ها و دکل های خطوط انتقال نیرو و غیره نصب می شوند .

نحوه کار صاعقه گیر الکترونیکی یا خازنی :

درست قبل از حدوث صاعقه بطور طبیعی محتوای الکتریکی اتمسفر بطور ناگهانی افزایش می یابد. این تغیر وضعیت توسط واحد جرقه زن حس و کنترل می شود. صاعقه گیرهای الکترونیکی انرژی موجود در هوای متلاطم پیش از طوفان را ( حدود چندین هزار ولت بر متر) جذب و در واحدهای جرقه زن ذخیره می نماید و در نهایت واحد جرقه زن با تخلیه بار الکتریکی خازنها بین الکترودهای فوقانی و الکترود مرکزی اش هوای اطراف را یونیزه می نماید .

از آن جا که دکل های مخابراتی جزو بلندترین سازه های ساختمانی ساخته شده می باشند لذا احتمال برخورد صاعقه در آنها زیاد است . بنابراین با اجرای سیستم ارتینگ ریسک مواجه با خطرات ناشی از برخورد صاعقه بسیار کاهش می یابد .

صاعقه گیر دکل را می توان یکی از انواع مهم صاعقه گیر الکترونیکی دانست که بیشتر در کارخانجات ، پالایشگاه ها ، پروژه های نفت و گاز و ساختمان های مرتفع کاربرد دارد. در انتخاب صاعقه گیر دکل های مخابراتی باید به مواردی همچون شعاع حفاظتی آن با توجه به کاربرد آن ، شیب زمین محل نصب دکل ، شرایط آب و هوایی دقت شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *