سازه های فلزی

ساخت و ساز ها به طور متدوال به دو صورت انجام می گیرد : یکی با سازه های بتنی و دیگری با سازه های فلزی .

سازه فلزی چیست ؟

سازه فلزی یک نوعی از سازه هستند که جنس اصلی مصالح آن فلز فولاد می باشد که کاربرد آن برای تحمل نیروها و انتقال آنها است . در سازه های فلزی اتصالات از نوع جوشی ، پرچی و یا پیچ می باشد . در اغلب موارد این سازه ها بصورت پیش ساخته در محل کارخانه ساخته شده و پس از تکمیل ساخت و حمل به محل پروژه با استفاده از پیچ و مهره نصب می شوند. البته سازه های فلزی جوشی نیز بسیار مرسوم می باشد.

موارد استفاده سازه های فلزی :

سازه های فلزی کاربرد بسیاری در ساخت و سازهای مدرن ، سیستم پشتیبانی تجهیزات ، زیر ساخت ها و پل ها و همچنین در ساختارهای صنعتی و کشاورزی دارند .

مزایای سازه ای فلزی :

امروزه مهندسین به دلیل مزایای بسیار زیادی که فولاد نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد ، استفاده از آن را ترجیح می دهند .از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی
  2. انعطاف پذیری و سبک وزن بودن آن
  3. سرعت ساخت بالا و نصب راحت
  4. مقاومت و دوام بالای آن
  5. خاصیت ارتجاعی و شکل پذیر بودن این نوع از سازه ها
  6. وزن کم آن ها
  7. افزایش بهره وری فضا نسبت به اسکلت بتنی

از جمله امتیازات این نوع از سازه ها محسوب می شود .

معایب سازه های فلزی :

  1. از آنجا که فولاد از آلیاژ آهن است لذا دارای خاصیت خورندگی بالا می باشد که باید با زدن رنگ های ضد زنگ این نقیصه را برطرف کرد .
  2. عدم مقاوت فولاد در برابر دمای بالا و در نتیجه آتش سوزی
  3. امکان تغییر شکل فولاد با تغییرات حرارتی بسیار بالا است

پس با توجه به مزایا و معایب سازه های فلزی باید به شرایط جوی و محیطی و پروژه ی مورد نظر دقت کرد و بهترین مصالح ممکن را جهت انجام پروژه انتخاب کرد .

 

شرکت آرسین تک با داشتن تیمی کارآزموده آماده همکاری با صنایع پتروشیمی , کارخانجات و سازمان های صنعتی در زمینه طراحی و اجرای سازه های صنعتی ، طراحی ، ساخت و نصب سازه های مخابراتی و انتقال نیرو ( دکل مهاری ، دکل خودایستا ، دکل منوپل و پل هوایی عابر پیاده ) مورد نیاز شما می باشد .