دکل های مخابراتی و انواع آن

دکل مهاری چیست؟
2019-11-16
مراحل عملیات اجرای دکل های مخابراتی
2019-11-27

دکل های مخابراتی و انواع آن

دکل مخابراتی چیست؟

برطبق ویکی پدیا ( ۲۰۱۷ ) ، اصطلاح دکل مخابراتی را می توان بعنوان مبدل رادیویی یا بصورت ساده تر “برج ” استفاده کرد . دکل مخابراتی معمولاً به ساختارهای بلند طراحی شده جهت مقاومت در برابر باد با سرعت زیاد که برای پشتیبانی از آنتن ها جهت ایجاد ارتباطات رادیویی و پخش سیگنالهای تلویزیونی اشاره دارد . آنها جزو بلندترین سازه های ساختمانی ساخته شده اند.
امروزه جهت ارتباط بی سیم و یا اتصال اینترنت وایرلس نقطه به نقطه نیاز به دید مستقیم (LOS) می باشد . جهت بهبود عوامل موثری نظیر زاویه پوشش دهی جهت ارتباط ، Fresnel zone و … که باعث برقراری ارتباط پایدارتر می شود اغلب نیاز به افزایش ارتفاع می باشیم .
دکل های مخابراتی سازه های فلزی هستند که هزینه اجرای آنها بخش بزرگی از هزینه های اموال ، کارخانه و تجهیزات شرکت های مخابراتی را تشکیل میدهد. یک سایت مخابراتی معمولاً شامل دکل مخابراتی ، آنتن ها و تجهیزات ارتباطات الکترونیکی ، منابع قدرت الکتریکی و سیستم های اتصال زمین تشکیل شده است (کرانفلد و همکاران ۴ ۲۰۰۳ .)

دکل های مخابراتی و انواع آن :

دکل های مخابراتی شامل دو نوع اصلی می شوند . دکل های مهاری و دکل های خودایستا . آنها جزو بلندترین سازه هایی هستند که توسط بشر ساخته شده است .

۱- دکل های مهاری

دکل مهاری نوعی از دکل ها هستند که ساختاری لاغر و بلند و عمودی داشته و برای ثبات و پایداری وابستگی شدیدی به کابل های مهاری دارند. این دکل ها دارای قابلیت تحمل وزن خود هستند . اما باتوجه به اینکه قابلیت تحمل نیروهای برشی را ندارند نیازمند استفاده از کابل های مهار می باشد . کابل های مهار از جنس فولاد بافته شده بوده و با زوایای یکسان نسبت به هم در طرفین دکل به زمین متصل می شوند که وظیفه اصلی آنها حفاظت از دکل در برابر نیروهای جانبی مانند بارهای باد می باشد . این دکل ها در انواع سه پایه و چهار پایه ساخته می شوند . این نوع دکل ها به دلیل وزن پایین و سبکی وزن دارای مزیت بوده و در برای مکانهایی که فضا به اندازه کافی وجود دارد استفاده میگردند . ( ویکی پدیا، ۲۰۱۷ )

۲- دکل های خودايستا

دکل خود ایستا

دکل خود ایستا

دکل خود ایستا اصطلاحاً به دکل هایی گفته می شوند که دارای ۳ یا ۴ پایه بوده و پایه ها با اعضای خرپایی به هم متصل می شوند . این نوع دکل ها بدون استفاده از کابل های مهار نصب شده و مبنای طراحی آنها تحمل نیروهای برشی و گشتاورهای خمشی و پیچش در پایین دکل است .

– دکل هاي خود ايستاي چهارپايه
این نوع دکل ها بصورت چهارپایه بوده که معمولاً تمام قطعات دکل از نبشی ساخته می شود و بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می گردند . این دکل ها برای بارهای زیاد طراحی شده و معمولاً برای ارتفاع های بلندتر از ۶۰ متر اجرا می شوند .

– دکل هاي خود ايستاي سه پايه
دکل های خود ایستا سه پایه ، دکل هایی هستند که بصورت مشبک بوده و دارای سه پایه می باشد . پایه ها اکثراً از لوله و اعضای داخلی بصورت خرپایی و از نبشی ساخته می شوند. در ساخت پایه ها از نبشی، نبشی ۶۰ درجه ،میلگردهای توپر و و پروفیلهای خمکاری شده نیز استفاده می شوند . اعضای داخلی ( بریس ها ) از نبشی ، لوله و میلگرد ساخته می شوند . این نوع دکل ها برای نصب آنتن های مایکروویو ، آنتن های موبایل و بیسیم استفاده میشوند .

۳- دکل هاي تک پايه

دکل های تک پایه یا دکل های مونوپل به دکل هایی گفته می شوند که بصورت تک پایه باشد . این دکل ها با مقاطع چند وجهی

ساخته می شوند بطوری که برروی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل بوجود می آید . لرزش این دکل ها به

دکل های تک پایه یا مونوپل

دکل های تک پایه یا مونوپل

تناسب سایر انواع دکل بیشتر بوده ولی با توجه به اینکه فضای کمتری اشغال می کنند مدنظر قرار گرفته و در محیط

های شهری که زمین از ارزش بالایی برخوردار است استفاده می شوند . همچنین ظرفیت باربری آنها محدود بوده و در اکثر مواقع تنها برای شبکه موبایل استفاده می شود .

آیا امواج دکل های مخابراتی مضر است ؟

در سایت انجمن سرطان آمریکا شواهد بسیاری دال بر رد کردن سرطان زا بودن تشعشعات دکل مخابراتی ذکر شده است . به طور اجمالی می توان به دلایل زیر اشاره کرد :

  1. اولین دلیل این است امواجی که از دکل های مخابراتی ساطع می گردند انرژی نسبتا کمی دارند و برای شکستن پیوندهای شیمیایی در مولکول های DNA و در نتیجه ایجاد سرطان کافی نیستند ، چرا که حدود ۱ میلیون بار کمتر از انرژی مورد نیاز برای این کار است.
  2. دومین دلیل مربوط به طول این امواج رادیویی است. امواج رادیویی دکل های مخابراتی فقط می‌توانند تا حدود چند میلیمتر در بدن انسان نفوذ کنند. و با این قدرت نفوذ کم در بدن تقریباً در سطح پوست باقی می مانند و به بافتهای زنده حساس همچون مغز و قلب نفوذ نمی کنند.
  3. سومین دلیل اینکه حتی اگر امواج RF به نحوی بتوانند در دوزهای بالاتر ، سلولهای بدن را تحت تاثیر قرار دهند ، باز هم میزان تشعشع امواج RF که از دکل مخابراتی ساطع می‌شود در سطح زمین بسیار پایین‌تر از حد استاندارد می باشد.

آرسین تک آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی ، ساخت و نصب انواع دکل های مخابراتی ، دکل خودایستا ، دکل خود ایستا سه پایه ، دکل خودایستا سه پایه لوله نبشی ، دکل خودایستا سه پایه تمام نبشی ، دکل خودایستا چهار پایه تمام نبشی ، دکل خودایستا ICB ، دکل مونوپل مخابراتی ، دکل منوپل ، دکل مهاری ، دکل مهاری G35 ، دکل مهاری G45 ، دکل مهاری G45 ، دکل مهاری چهار وجهی G45 ، دکل مهاری G65 و بیشتر ، پل هوایی عابر و … می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *