دکل مونوپل

دکل مونوپل (  monopole tower ) , دکل منوپل , قیمت دکل منوپل

آرسین تک با سالها تجربه در تولید انواع دکل مخابراتی ، مشاوره و خدمات در زمینه نگهداری و پشتیبانی انواع دکل ، طراحی و تولید انواع دکل های منوپل با قیمت رقابتی ، دکل منوپل چند وجهی ، دکل منوپل اسپیرال ، دکل منوپل اورلب ، دکل منوپل فلنچی ، دکل منوپل مخابراتی ، دکل دوربین ، پایه ترافیکی ، پایه روشنایی خیابانی ، پایه روشنایی پارکی ، برج روشنایی ، برج روشنایی استادیومی ، دکل پل ، دکل میکروپل ، فونداسیون پیش ساخته دکل آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد .


دکل مونوپل :

دکل مونوپل ( دکل منوپل ) را به عنوان پرکاربردترین نسل دکل های مخابراتی می شناسیم که غالبا در مناطق شهری مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع دکل ها بصورت تک پایه (دو سر فلنچ یا تلسکوپی) بوده و معمولا بصورت مخروطی شکل با سطح مقطع گرد ، ۶ وجهی ، ۸ وجهی و یا ۱۲ وجهی ساخته می شوند . بدین منظور ورق های فولادی با ضخامت های مورد نظر را با زوایای مناسب خم کرده تا تشکیل مقطع چند ضلعی مورد نظر را بدهند . گاهی اوقات جهت کاهش هزینه های خم کاری از مقاطع گرد آماده نظیر لوله ها نیز در ساخت دکل مونوپل ( دکل منوپل ) استفاده می شود .

کاربرد ها و موارد استفاده دکل های منوپل :

از آنجا که ظرفیت باربری این نوع دکل ها محدود می باشد دکل های منوپل معمولا در مناطق شهری و برای مقاصد مختلف از جمله نصب تجهیزات انتقال امواج مایکرو ویوو و امواج رادیویی ، سرویس‌ های بی‌ سیم محلی یا خصوصی ، نصب میله پرچم ، نصب روشنایی محوطه و همچنین نصب دوربین های نظارت تصویری ، برج استادیومی پایه دکل دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرند .

مزایای دکل منوپل :

  • از جمله مزایای دکل مونوپل ( دکل منوپل ) می توان به نیاز به فضای کمتر در مقایسه با سایر انواع
  • دکل ها ، نصب سریع و آسان تر و همچنین هزینه نصب پایین تر اشاره کرد .
  • مجهز به نردبان و حفاظ نردبان جهت سهولت در بالا رفتن و ایمنی در کار می باشد .
  • این دکل ها دارای استپ بولت جهت سهولت در نصب آنتن و رادیو هستند .
  • به صورت مستقل و بدون اتصال به زمین نصب می‌گردند.

معایب دکل منوپل :

در مقابل این دکل ها دارای محدودیت هایی نیز می باشند از جمله آن ها : محدودیت در ارتفاع دکل و همچنین ارتعاش و پیچش نوک دکل است . همچنین این نوع دکل مخابراتی تنها وزن‌ های سبک را تحمل می‌ کند. جهت نصب دکل های منوپل در محل ، توسط جرثقیل انجام می گیرد .

نوع اتصالات دکل منوپل :

نوع اتصال بخش های مختلف دکل مونوپل ( سکشن ها ) بصورت اتصال فلنچی و یا اتصال آستینی می باشد . با توجه به تک پایه بودن دکل در محل اتصالات و همچنین پی دکل به دلیل وجود گشتاور زیاد و تمایل به خم شدگی از قطعات لچکی در پشت فلنچ ها استفاده می شود . در عمل استفاده از اتصال آستینی به دلیل هزینه کمتر در ساخت و نصب سریعتر از مطلوبیت بیشتری برخوردار است .

به دلیل وجود گشتاور زیاد در پای دکل ، فونداسیون یک دکل مونوپل نسبت به سایر انواع دکل دارای عمق بیشتری بوده تا مانع گسیختگی بتن در اثر این گشتاورها شود . در عمل استفاده از پی شمعی و استفاده از یک پد ( Pad ) در انتهای شمع موثرترین راه جهت کنترل این گشتاورها و جلوگیری از واژگونی محسوب می شود .

انواع دکل منوپل :

دکل منوپل اسپیرال

دکل های منوپل اسپیرال دارای بدنه لوله ای شکل با سکشن های حدود ۶ متر هستند که اتصالات سکشن ها به صورت فلنچی می باشد که به همین دلیل به آن ها دکل منوپل فلنچی هم می گویند . دهنه پایین این دکل ها از دهنه بالایی بزرگتر بوده و از پایین به بالا نازکتر می شوند . این نوع دکل‌ها بر روی یک پایه استوار بوده و دارای لرزش بیشتری نسبت به سایر دکل های منوپل هستند . این نوع دکل‌ها فضای کمی اشغال می‌کنند ، نصب آن ها به وسیله جرثقیل مقدور است و ظرفیت باربری آنها محدود می باشد .

پایه روشنایی :

پایه های روشنایی یکی از انواع دکل های تک پایه یا دکل منوپل محسوب می شوند که در فضای باز جهت فراهم کردن نور و روشنایی مورد نیاز و نورپردازی خیابان ها و اتوبان ها استفاده می شوند . این نوع از دکل های منوپل تک پایه غالبا در مناطق شهری مورد استفاده قرار می گیرد .

پوشش تمام پایه های روشنایی از گالوانیزه گرم بوده که بنا به درخواست مشتری می تواند به صورت رنگی نیز تولید شود . طول این پایه ها از ۵ متر تا ۱۴-۱۵ متر می باشد که به صورت ساده یا طرح دار فانتزی تولید می شود .

در این سازه ها با توجه به کاربری روشنایی دکل ، تغییر مکان نوک دکل معمولا بیشتر بوده ولی با توجه به نوع کاربری این دکل ها ، این تغییر مکان تاثیری در کارایی دکل نداشته و پارامتر تاثیرگذار در طراحی پایه های روشنایی ، تحمل خمش و واژگونی می باشد .

با توجه با این موضوع معمولا هزینه تمام شده و قیمت پایه های روشنایی کمتر از سایر انواع دکل های تک پایه می باشد .

پایه دوربین :

پایه های دوربین نوعی از دکل های تک پایه بوده که جهت نصب دوربین های کنترلی و پلاک خوان کاربرد دارند . ساختار این دکل ها هم بصورت چندضلعی مخروطی و هم بصورت گرد می باشد . همانند دکل های تک پایه مخابراتی , ارتعاش و تغییر مکان نوک دکل تاثیر زیادی در کارایی این دکل ها دارند . چنانچه این دکل ها جهت نصب دوربین هایی با قدرت بزرگنمایی بالا یا دوربین های پلاک خوان مدنظر باشند دامنه ارتعاش مجاز نوک دکل بسیار محدودتر خواهد بود .

ارتعاش مجاز در نوک دکل های تک پایه دوربین با توجه به نوع دوربین های نصب شونده بر روی دکل تعیین می شود . در صورت استفاده از دوربین هایی با حساسیت بالا این ارتعاش مجاز کمتر از ۰٫۱ درجه خواهد بود . در این موارد با افزایش قطر دکل و همچنین افزایش ضخامت جداره بدنه دکل از افزایش ارتعاش بیش از حد مجاز جلوگیری خواهد شد . به همین دلیل معمولا هزینه اجرای این نوع دکل ها نسبت به سایر انواع دکل های مونوپل بیشتر می باشد.

دکل دوربین مداربسته :

دکل دوربین مدار بسته نوعی از دکل منوپل تک پایه بوده که جهت نصب دوربین مدار بسته در مکان های گوناگون از جمله محیط های شهری همچنین جاده های برون شهری جهت اهداف کنترل ترافیک ، اهداف امنیتی و نظارتی استفاده می شود . استفاده از دکل های دوربین مدار بسته راندمان دوربین را با توجه به فضای کمی که اشغال می کند بالا می برد . هدف از نصب این دکل ها یکی بالا رفتن ارتفاع نصب دوربین ها می باشد که سطح دسترسی غیرمجاز به دوربین مداربسته را کاهش می دهد و دیگری افزایش میدان دید دوربین ها و طبیعتا افزایش کارآیی دوربین ها می باشد .

دکل های دوربین مداربسته را می توان بر روی زمین ، پشت بام یا دیوار نصب نمود . یکی از نکاتی که در نصب دکل های دوربین مداربسته باید به آن توجه شود ، سیستم ارتینگ دکل می باشد . جهت نصب این دکل ها ابتدا باید زیرساخت های مورد نیاز را محیا کرد و چنانچه دکل باید روی زمین نصب شود ، باید فونداسیونی متناسب با شرایط دکل و نوع خاک محل ساخته شود .

دکل منوپل چند وجهی ، دکل منوپل اسپیرال ، دکل منوپل فلنچی ، دکل منوپل اورلب ، دکل دوربین ، پایه ترافیکی ، برج روشنایی ، برج روشنایی استادیومی نام های دیگری هستند که جایگزین دکل مونوپل در بازار استفاده می شوند .

آرسین تک آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی ، ساخت و نصب انواع دکل های مخابراتی ، دکل مخابراتی مونوپل ، دکل تک پایه مونوپل ، دکل خود ایستا ، دکل مهاری ، پل هوایی عابر پیاده و … می باشد.

جهت استعلام قیمت دکل منوپل و مشاوره جهت ساخت دکل مونوپل با ما تماس بگیرید .

دکل چند وجهی منوپل – دکل های منوپل – مونوپل مخابراتی – قیمت دکل مونوپل – پایه روشنایی – پایه دوربین – فونداسیون پیش ساخته