دکل مهاری

فروش ویژه دکل مهاری با قیمت مناسب :

 • دکل مهاری G35 بدون متعلقات متری ۳۰۰۰۰۰ تومان .

 • دکل مهاری سه وجهی G45 متری ۳۲۰۰۰۰ تومان .

 • سکشن دکل مهاری ۴ وجهی G45 متری ۴۴۰۰۰۰ تومان .


شرکت آرسین تک اقدام به فروش دکل مهاری  نموده است جهت خرید دکل مهاری و استعلام قیمت روز دکل مهاری با شماره تلفن های تماس ۶۵۴۴۶۳۴۲-۰۲۱ و ۰۹۱۲۴۳۳۲۱۳۰ حاصل فرمایید .

آرسین تک تولید کننده دکل مهاری با داشتن تیمی از متخصصین و مهندسین فعال در زمینه طراحی , ساخت , نصب و راه اندازی انواع دکل های مخابراتی , دکل های مهاری ، پایه دوربین ، پایه روشنایی و فروش متعلقات دکل مهاری

دکل مهاری چیست ؟ (guyed tower)

یکی از انواع دکل های مخابراتی دکل های مهاری هستند . این نوع دکل ها به دلیل نوع سازه و زمان نصب و راه اندازی و هزینه های اجرا بسیار مورد استفاده قرار می گیرند . امکان نصب این نوع دکل ها تا ارتفاع ۱۵۰ متر میسر می باشد .

دکل مهاری نوعی از دکل ها هستند که ساختاری بلند و لاغر و عمودی داشته و برای ثبات و پایداری وابستگی شدیدی به کابل های مهاری دارند . این دکل ها دارای قابلیت تحمل وزن خود هستند اما با توجه به اینکه قابلیت تحمل نیروهای برشی را ندارند نیازمند استفاده از کابل های مهار می باشند . کابل های مهار از جنس فولاد بافته شده بوده و با زوایای یکسان نسبت به هم در طرفین دکل به زمین متصل می شوند که وظیفه اصلی آنها حفاظت از دکل در برابر نیروهای جانبی مانند بارهای باد می باشند . این دکل ها در انواع سه پایه و چهار پایه ساخته می شوند . این نوع دکل ها به دلیل وزن پایین دارای مزیت بوده و در مکان هایی که فضا به اندازه کافی وجود دارد استفاده می گردد . دکل های مهاری در انواع G80 ، G65 ، G55 ، G45 ، G35 ، G25 تولید می شوند.

مزایای دکل مهاری :

 1. در واقع مزیت اساسی دکل های مهاری هزینه کم اجرای آنها می باشد .
 2. معمولا زمان نصب این نوع دکل به دلیل یکسان بودن شکل قسمت های مختلف آن کوتاه است . به دلیل همین ویژگی امکان افزایش و یا کاهش ارتفاع دکل های مهاری وجود دارد .
 3. سبکی وزن و استقامت بالا دکل های مهاری نسبت به سایر دکل ها استفاده از آن ها را مقرون به صرفه تر می کند .
 4. سهولت نصب آسان این دکل ها در مکان‌هایی که فضا به قدر کافی وجود ندارد .
 5. چون این دکل ها به صورت عمودی نصب می شوند لذا فضای کمتری اشغال می کنند و در مکان های شلوغ شهری و مناطق مسکونی به راحتی قابل استفاده هستند .

معایب دکل مهاری :

بزرگترین ضعف دکل های مهاری نیاز به فضای بیشتر جهت نصب می باشد . عملا جهت نصب یک دکل مهاری به فضایی معادل یک دایره به شعاع یک سوم ارتفاع دکل نیاز می باشد .

کاربرد دکل های مهاری :

دکل‌ مهاری به دلیل وزن کم و سهولت نصب و زمان نصب کوتاهتر نسبت به سایر دکل و ارزان قیمت بودن و هزینه کم اجراء موارد استفاده زیادی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

به منظور ارتباطات رادیویی و وایرلسی ، نصب تجهیزات وایرلسی ، ایجاد ارتباطات بین مراکز شرکت ها، سازمان ها و شعبات آن ، شبکه تلفن همراه ، نصب آنتن های رادیویی ، نصب آنتن های موبایل ، نصب آنتن های بی سیم یا دیش های مایکروویو ، دیش های سالید و گرید ، توزیع خدمات اینترنتی و انتقال تصاویر ضبط شده ی دوربین مداربسته ، دکل‌های دریانوردی ، ‌دکل‌هایی که در قایق‌های بادبان‌دار مورد استفاده قرار می گیرند ، ایستگاه های هواشناسی و … از موارد استفاده انواع دکل های مهاری به شمار می‌روند.

در کل می توان ویژگیها و امتیازات زیر را برای یک دکل مهاری نام برد :

۱) هزینه پایین اجراء

۲) قابلیت نصب تا ارتفاع بالاتر نسبت به سایر انواع دکل

۳) ارتعاش و پیچش کمتر نوک دکل نسبت به سایر انواع دکل

۴) قابلیت افزایش یا کاهش ارتفاع دکل های نصب شده

۵) نیاز به فضای بیشتر برای اجرا

۶) هزینه نگهداری بالاتر

۷) زمان نصب و راه اندازی کوتاهتر نسبت به دکل های خود ایستا

طراحی و ساخت دکل مهاری :

سکشن دکل مهاری

سکشن دکل مهاری

در فرآیند طراحی دکل مهاری ؛ پایه دکل بصورت اتصال مفصلی با دو درجه آزادی در نظر گرفته می شود . جهت تحقق این هدف سه سبک مختلف در اجرای پایه دکل مهاری وجود دارد :

۱)پایه باریک شونده (tapered)

۲)پایه لولایی (piroted)

۳)سبک ترکیبی (composite)

در اجرای پایه از روش های مختلفی استفاده می شود . یکی از این روش ها استفاده از لوله های با ضخامت بالا بصورت نر و ماده می باشد . روش دیگر استفاده از گوی غلطان می باشد . با توجه به ظرفیت دکل و بار گذاری تجهیزات روی دکل ؛ فواصل معینی از دکل بوسیله کابل مهار به فونداسیون مهار متصل می شود . کابل های مهار اهمیت زیادی در پایداری دکل های مهاری دارند . سازه یک دکل مهاری ؛ مقاومت فشاری کافی جهت تحمل وزن خود را دارد ولی معمولا از مقاومت بدنی کافی جهت پایداری سازه برخوردار نیستند . این نقیصه با استفاده از کابل های مهار برطرف می شود . دکل مهاری ، سازه ای با مقطع ثابت است که با افزایش ارتفاع دکل ، مقطع آن تغییر نمی کند . این خصیصه باعث می شود امکان افزایش ارتفاع یا کاهش آن در دکل موجود در صورت نیاز میسر باشد .

یکی از نکاتی که باعث محدودیت در استفاده از دکل های مهاری می شود ؛ نیاز به فضای وسیع تر نسبت به سایر انواع دکل می شود . معمولا فضای مورد نیاز جهت نصب یک دکل مهاری برابر با دایره ای به شعاع یک سوم ارتفاع دکل می باشد . اما با اتخاذ تمهیداتی می توان این فضا را کاهش داد .

منظور از سکش دکل مهاری چیست؟

سازه دکل مهاری در بخش ها و سکشن های ۳متری ؛ ۴متری و یا ۶متری ساخته و مونتاژ می شوند که به هر کدام از این بخش ها یک سکش دکل مهاری می گویند .

سکشن های دکل مهاری یا بصورت جوشی به هم وصل شده و تشکیل یک مجموعه واحد را می دهند و یا بصورت پیچ و مهره ای ساخته و سپس در محل نصب قطعه به قطعه مونتاژ شده و تشکیل یک دکل را می دهند .

دکل های مهاری که با سکشن های جوشکاری شده ساخته می شوند چون سرعت نصب آن ها در محل نصب بالاست از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و طرفداران بیشتری دارند .در دکل مهاری پیچ و مهره ای معمولا از مقاطع لوله ای برای پایه ها و مقاطع نبشی برای برسینگ (bracing) استفاده می شود .

سکشن دکل های مهاری G35 : سکش دکل های مهاری سری G35 به صورت سکشن های سه متری بوده و به صورت سه ضلعی ، دارای پوشش گالوانیزه می باشند .

سکشن دکل های مهاری G45 : سکش دکل های مهاری سری G45 به صورت بخش های سه متری بوده و به صورت سه ضلعی و چهار ضلعی ، دارای پوشش گالوانیزه می باشند .

گالوانیزه کردن دکل مهاری :

گالوانیزه کردن دکل ها جهت حفاظت از دکل های مخابراتی و افزایش مقاومت آن ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی صورت می گیرد . گالوانیزه کردن دکل های مخابراتی به روش گالوانیزه گرم انجام می شود که برای این کار همانند سایر قطعات فلزی که داخل حمام روی مذاب قرار می گیرند .

سکش دکل مهاری یا هر نوع دکل مخابراتی دیگری را توسط آویزهای مخصوص در داخل حمام روی مذاب غوطه ور می کنند تا تحت عملیات سانترفیوژ قرار بگیرند . از آنجا که روی در حالت مذاب دارای سیالیت بیشتری است چسبندگی بیشتری با سطح فولاد سکشن دکل ایجاد می کند.

قبل از این کار مراحل آماده سازی که شامل چربی زدایی و تمیزکاری ، اسیدشویی ، شستشو ، فروبردن قطعه در فلاکس مناسب و پیش گرم نمودن قطعه است باید انجام گیرد . پس از گالوانیزه کردن دکل روی اضافه با رو شره گیری برداشته می شود و پس از کنترل کیفیت کار چنانچه روی اضافی باقی مانده بود توسط سنباده زن برقی یا سوهانکاری دستی از روی دکل پاک می شود .

پوشش گالوانیزه کابل مهار دکل همانند سایر اجزاء دکل مهاری از نوع گالوانیزه گرم می باشد اما با توجه به فرآیند ساخت این کابل ها معمولا ضخامت این پوشش گالوانیزه کمتر از سایر اجزای دکل است که این خود باعث می شود که زودتر از سایر اجزا دچار خوردگی و پوسیدگی شود . به همین دلیل در یک دکل مهاری کابل های مهار بحرانی ترین اجزاء در فرآیند نگهداری محسوب شده و بایستی در فواصل زمانی منظم تعویض شوند.

نصب و راه اندازی دکل مهاری :

فرآیند نصب و راه اندازی بسیاری از انواع دکل های مهاری بصورت دستی و توسط وسیله ای به نام جین پل ( jin pol ) انجام می شود. بعد از ساخت فونداسیون دکل و فیکس شدن آن و نصب سکشنها و اجزا دکل توسط تیم نصاب انجام می گیرد و در پایان در دکل های مهاری توسط سیم های مهار از سه جهت با زاویه ۱۲۰ درجه مهار می شوند.

مهمترین مرحله و در عین حال پر مخاطره ترین مرحله در فرآیند اجرای سازه های فلزی مرحله نصب آنها می باشد. نصب دکل های مهاری سبک نظیر دکل G35 و G45 توسط ابزاری به نام جین پل و بصورت کاملا دستی انجام می شود. در فرآیند نصب این دکل ها یک نفر در پای دکل بخش های ۳ متری دکل را به ترتیب توسط طناب و قرقره قرار گرفته بر روی جین پل به طرف بالا کشیده و نفر دیگر که بر روی قطعات نصب شده قبلی و در نوک آن کنار جین پل ایستاده قطعه بالا کشیده شده را در محل خود قرار داده و اقدام به بستن پیچ و مهره ها می نماید. با تکرار این مراحل برای همه قطعات ۳ متری در نهایت دکل بصورت کامل و جزء به جزء نصب می شود.
در دکل های مهاری سنگین تر نظیر دکل مهاری G80 و همچنین دکل های خودایستا با توجه به سنگین بودن قطعات استفاده از جرثقیل متناسب با ارتفاع دکل اجتناب ناپذیر است. هر چند گاها در نصب دکل های خودایستا اجزاء دکل بصورت دستی بالا کشیده میشوند و در محل مورد نظر نصب می شوند. در بعضی از انواع دکل ها قطعات آنها در محل نصب و بر روی زمین مونتاژ شده و سپس توسط جرثقیل دکل مونتاژ شده را بلند کرده و بر روی فونداسیون از پیش اجرا شده نصب می کنند. در این روش محدودیت های طراحی و اجرا بایستی مد نظر قرار گیرند.

تفاوت نصب دکل مهاری با دکل خودایستا و دکل مونوپل :

در نصب دکل مهاری سکشن های مهاری بصورت دستی توسط نصاب یا به کمک جرثقیل و یا هلی کوپتر و به وسیله جیمپل به بالای دکل حمل می شود اما در دکل های خودایستا و دکل های منوپل با پایه ریزی و محکم کردن پایه های دکل راه اندازی شده و آماده بهره برداری می باشند . به این صورت که ابتدا تمام دکل روی زمین به حالت افقی مونتاژ شده و سپس با کمک جرثقیل دکل به صورت عمود قرار گرفته و روی فونداسیون دکل که از قبل آماده شده نصب می شود .

اصول نصب دکل مهاری و استانداردهای دکل مهاری :

جهت استحکام مکانيکي کافی دکل های مخابراتی از جمله دکل هاری مهاری نیاز به رعایت یک سری استاندارد ها و ضوابط و اصول مهندسی می باشد که عدم توجه به آن ها می تواند صدمات و خطرات جانی و مالی زیادی را همراه داشته باشد . به اجمال به تعدادی از این ضوابط اشاره می کنیم :

 1.  استانداردهای ۴ASTM
 2.  آئين نامه AWS 5 برای جوشکاری
 3.  استاندارد ۶EIA/TIA-222F&G
 4.  آئين نامه های بتن ايران (آبا) و بتن آمريکا ( ACI8 ) برای بستر سازی پايه دکل آنتن
 5. محل نصب دکل آنتن بايد به گونه ای انتخاب يا آماده سازی شود که دکل آنتن در هنگام انجام عمليات عمراني در درون املاک مجاور ، آسيبي نبيند و يا در اثر سقوط احتمالي دکل آنتن، با ابنيه و يا محدثات مجاور تصادم ننمايد.
 6. عمليات آماده سازی دکل آنتن، نصب آنتن های جديد بر روی دکل مشترک و استفاده مشترک دکل آنتن، نبايد منجر به ايجاد تداخل و افت معيارهای کارايي واسط راديويي در محدوده تحت پوشش دکل آنتن و ساير نقاط شبکه های ارتباطي شود.
 7. نصب سازه دکل مهاری بايد زير نظر مهندس ناظر قانوني ، مطابق با موازين تعيين شده توسط متولي محل نصب و با رعايت کامل موارد ايمني و اقدامات پيشگيرانه جاني و مالي برای نصّاب و مردم در محدوده کارگاه نصب انجام شود.
 8. کابلهای اتصال آنتن به تجهيزات جانبي بايد دارای پوشش مقاوم در مقابل حرارت, شعله و اشعه ماورای بنفش خورشيد باشد؛ اين ضوابط در ۲۷ ماده تنظيم شده است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ضوابط دکل آنتن سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مراجعه نمایید .

تعمیر و نگهداری دکل های مهاری :

سکشن دکل مهاری

سکشن دکل مهاری

با تغییر فصل و طی بازه های زمانی مستمر و متناوب کل اجزای دکل باید مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته شود و چنانچه قطعات معیوبی در اتصالات مانند : پیچ ، مهره ، گوشواره ، کرپی ، مهارکش و … دیده شود تعویض می شوند. همچنین اتصالات جوشکاری شده نیز بررسی شوند تا در صورت ضعیف شدن نقطع اتصال تقویت و مرمت شوند.

دکل های مهاری هم مانند سایر دکل های مخابراتی در طول زمان با توجه به شرایط محیطی قطعات مختلف آن دچار تغییراتی می شوند. هنگام وزش باد و با توجه به ارتعاش سازه دکل بیشتر اجزاء دکل در مقیاس کوچک دچار تغییر مکان شده و دوباره به مکان قبلی خود باز می گردند. همچنین با توجه به تغییرات دمای محیط کلیه اجزای دکل بطور مستمر دچار تنش و کرنش می شوند. پوشش سطحی اجزای دکل نیز که از جنس گالوانیزه میباشند طی دوره بهره برداری دچار تغییراتی خواهند شد.

در دکل های مهاری علاوه بر سازه دکل , کابل های مهار نیز با گذشت زمان دچار تغییراتی خواهند شد. با توجه به اینکه این کابل ها به طور دائم تحت کشش ناشی از بار باد وارد شده بر دکل می باشند با گذشت زمان دچار کرنش شده و به مرور طول آنها افزایش می یابد. این موضوع با افزایش دما در فصول گرم سال شدت بیشتری داشته که منجر به انحراف دکل از حالت تراز و قائم می شود. در این مواقع علاوه بر نیروی کششی که از جانب باد بر کابل های مهار وارد می شود وزن سازه دکل نیز با ایجاد مولفه افقی نیرو باری مضاعف بر کابل های مهار ایجاد می کند. با افزایش نیروهای وارد بر کابل مهار امکان واژگونی دکل وجود خواهد داشت .
پوشش گالوانیزه کابل مهار دکل از نوع گالوانیزه گرم می باشد اما با توجه به فرآیند ساخت این کابل ها معمولا ضخامت این پوشش گالوانیزه کمتر از سایر اجزای دکل است که این خود باعث می شود که زودتر از سایر اجزا دچار خوردگی و پوسیدگی شود . به همین دلیل در یک دکل مهاری کابل های مهار بحرانی ترین اجزاء در فرآیند نگهداری محسوب شده و بایستی در فواصل زمانی منظم تعویض شوند.

رگلاژ دکل مهاری چیست؟

رگلاژ دکل مهاری در واقع تعمیر کردن دکل مهاری ، بازدید و پشتیبانی و نگهداری از دکل مهاری می باشد .
با گذشت زمان و یا تغییر فصول گرم و سرد سال باید بازبینی و بررسی دکل مهاری و متعلقات آن جهت جلوگیری از صدمات و خطرات احتمالی و غیر قابل پیش بینی انجام شود ، چرا که ممکن است سیم مهارها از حالت استاندارد خود خارج شوند ؛ یا با افزایش نیروهای وارد بر کابل مهار امکان واژگونی دکل وجود داشته باشد ؛ پوشش گالوانیزه دکل مهاری و یا متعلقات دکل دچار خوردگی و پوسیدگی شده باشند ؛ همه ی این موارد بررسی و چک کردن دکل را لازم و ضروری می کند که در اصطلاح به این کار رگلاژ دکل مهاری یا آچارکشی دکل می گویند .

فونداسیون دکل مهاری :

فونداسیون دکل های مخابراتی وظیفه ی انتقال بار سازه دکل را به زمین داشته و از تماس سازه دکل با عواملی که باعث پوسیدگی آن می شوند جلوگیری می کند . برای نصب هر نوع دکلی باید طراحی و اجرای فونداسیون منحصر به همان دکل انجام شود چرا که مبنای طراحی هر دکل بر اساس ارتفاع دکل ، بار بر روی دکل ، مقاومت خاک منطقه ، نصب و واژگونی دکل در برابر وزش باد متفاوت می باشد . عواملی مانند توسعه شهری ، احداث جاده ها و بلوارها ، رسوبات بجا مانده از طغیان رودخانه ها و آبرفت ها و ایجاد زمین های کشاورزی در اطراف دکل ها باعث خرابی فونداسیون دکل می شود .

برای این که دکل های مهاری نیز استوارتر و محکم تر در محل خود نصب شوند از فوندانسیون برای پی این دکل ها استفاده می شوند.

فنداسیون دکل مهاری به دو دسته تقسیم می شود :

فنداسیون دکل مهاری پشت بام : اغلب دکل‌های مهاری بر روی پشت بام نصب می شوند که از فونداسیون آهنی پشت بامی جهت بیس و پایه برای نصب این نوع دکل ها استفاده می‌شود. در پیاده‌سازی این نوع فونداسیون با استفاده از تیر آهن نبشی نمره ۱۶، یک سازه Y. یا H. شکل با ابعاد حداقل ۱ متر به بیس پلنت زیر دکل جوش داده می‌شود این سازه بر روی کف بام و مابین ۲ ستون افقی نصب شده تا بار انتقالی از روی دکل بر روی قاعده دکل را بر روی سطح بام منقل و پخش نماید. برای مهار‌ها از عصایی استفاده میشود که بعد از تخریب بخش کوچکی از محل به تیر‌ها و پل‌های اصلی جوشکاری شده ، سپس با ایزوگام پوشانده می‌شوند.

فنداسیون دکل مهاری زمینی : سیستم پیاده‌سازی فونداسیون زمینی به این صورت است که پس از محاسبه ارتفاع دکل ، بار بر روی دکل و بادگیری آن و نوع مقاومت خاک منطقه نصب ، چاله‌هایی به عمق حداقل ۱ متر مکعب حفاری می‌گردد سپس با استفاده از میل گرد اقدام به آرماتوربندی چاله می‌شود و در آخر کارگذاشتن پایه‌های بولت و انکر مربوط به دکل چاله حفاری و آرماتوربندی شده با استفاده از بتن پر شده و با استفاده از لایه‌های ایزوگامی آب بندی می‌شود .

در مورد دکل‌های مهاری که بر روی زمین نصب می‌گردد نحوه پیاده‌سازی فونداسیون به روش بالا و مشابه دکل‌های خود ایستا می‌باشد با این تفاوت که برای دکل‌های مهاری عمل پی‌سازی علاوه بر پایه دکل برای پایه مهاری‌ها نیز انجام می‌پذیرد.

تفاوت فونداسیون دکل‌های مهاری و خودایستا و مونوپل :

مقرون به صرفه‌ترین نوع فونداسیون‌ها فونداسیون‌های عمقی یا زمینی می‌باشند که در دکل‌ خود ایستا به دلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ای و در دکل‌ منوپل به دلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌شود . در زمین‌های سنگی به دلیل مشکلات حفاری فونداسیون‌ها به صورت سطحی و گسترده طرح می‌شود که به دلیل وزن بالای خود بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را تحمل کند.

نقشه فونداسیون دکل مهاری :

قاعده کلی در تعیین فاصله فونداسیون های مهار تا فونداسیون زیر دکل وجود دارد که این فاصله را به اندازه یک سوم ارتفاع دکل تعیین می کند . یعنی در دکلی به ارتفاع ۳۰ متر , فاصله فونداسیون مهار تا فونداسیون دکل بایستی ۱۰ متر باشد (۳/۳۰) در این شرایط از هر ۹ متر از ارتفاع دکل ۳ رشته کابل مهار از سه طرف به فونداسیون مهار متصل می شود .

بعضا با توجه به شرایط محیطی و آب و هوا , محدودیت فضا جهت اجرا و همچنین تعداد تجهیزات روی دکل این فاصله از ۹ متر به ۶ متر کاهش می یابد . در اجرای دکل های مهاری سبک همچون G45 و G35 این قاعده کلی استفاده می شود اما توصیه می شود با توجه شرایط متنوع هر پروژه و نوع کاربری خاص آن , طراحی سازه ای و نصب هر پروژه بصورت تخصصی انجام شود .

این نوع دکل های مهاری (horizontaldiayonal) به سه روش طراحی و ساخته می شوند :

۱) اجرای داخلی اریب بدون جزءافقی (horizontal)

۲) اجزای داخلی اریب با جزءافقی (horizontal)

۳) اجزای داخلی اریب بصورت دو طرفه (X)

اتصال پایه های دکل های مهاری بصورت فلنچی ؛ غلافی و اتصال پلیتی اجرا می شود . در اتصال فلنچی از ۳یا ۴ پیچ و مهره برای هرپایه استفاده می شود .

در اتصال غلافی یک لوله با قطر کوچکتر درون لوله ای از سکشن بالایی با قطر بزرگتر قرار گرفته اند و بوسیله چند پیچ و مهره از طرفین متصل می شوند .

اتصال پلیتی معمولا در دکل مهاری با پایه هایی با مقاطع نبشی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش هردوبال نبشی دو سکشنی که روی هم قرار گرفته اند بوسیله پلیت اتصال و پیچ و مهره به هم متصل می شوند .

دکل های مهاری سه وجهی دارای یک فونداسیون در پایین دکل و زیر پایه اصلی و ۳ یا ۶ فونداسیون در طرفین دکل با توجه به ارتفاع و ظرفیت دکل هستند . فونداسیون زیر پایه دکل جهت نیروی لهیدگی و فونداسیون های مهار جهت نیروی بلند کننده (uplift) طراحی می شوند .

سیستم روشنایی دکل مهاری :

جهت ایمنی انواع دکل های مخابراتی همچنین دکل های مهاری با ارتفاع بالا و دکل هایی که در پشت بام ها نصب می شوند و  بر اساس استاندارد های نصب و راه اندازی دکل ها ، هر دکل باید به سیستم روشنایی دکل مجهز شوند چرا که احتمال برخورد بالگرد ها و هواپیما در هنگام پرواز در شب با این دکل ها وجود دارد . و از این طریق از هرگونه خسارات جانی و مالی احتمالی جلوگیری می شود . چراغ دکل مخابراتی یکی از اجزا اصلی تشکیل دهنده و  مورد نیاز دکل های مخابراتی می باشد که به عنوان یک هشداردهنده عمل می کند و از محل نصب و ارتفاع دکل خبر می دهد . بدین منظور طبق آیین نامه : روشنايي دکل آنتن در شب و نيز رنگ آميزی آن، بايد مطابق پيوست شماره ۱۴ استانداردهای سازمان بين المللي هوانوردی غيرنظامي ( ۷ICAO ) باشد ؛ باید در بالاترین ارتفاع دکل چراغ روشنایی که شامل چراغ دکل ( چراغ دکل LED و چراغ دکل سلولار ) ، لامپ (ترافیکی ٨٠٠٠ ساعتی) ، فتوسل ، فلاشر و کابل برق افشان می باشد نصب شود .

 جهت سیستم روشنایی دکل مهاری از چراغ LED سولار چشمک زن با یک سال گارانتی تعویض استفاده می شود.

مشخصات فنی انواع دکل های مهاری :

۱- دکل مهاری G25 :

دکل سه وجهی G25 از سبک ترین نوع دکل های مهاری می باشد که بخاطر همین ویژگی سبکی در پشت بام منازل بیشتر کاربرد دارند و جهت نصب دکل مهاری g25 به دلیل سبکی باید از لوله های سبک فشاری با قطر ۳ سانتی متر و میلگرد های زیگزاگی متصل کننده به قطر ۸ میلی متر استفاده شود .

۲- دکل مهاری G35 :

دکل مهاری G35 از انواع دکل های مهاری سبک محسوب می شود که دارای سه پایه بوده و پایه ها از لوله درزدار با قطر خارجی ۳۲ میلیمتر و اجزای داخلی از میلگرد توپر با قطرخارجی ۱۰ میلیمتر ساخته می شوند . این قطعات از نوع فولاد ساختمانی کم کربن ST37 بوده که توسط پوششی از جنس فلز روی گالوانیزه می شوند .

این نوع دکل ها معمولا در فضاهای شهری و بر روی بام ساختمان ها نصب می شوند . حداکثر ارتفاع مجاز برای نصب دکل های مهاری G35 جهت نصب تجهیزاتی با سطح بادگیر ۱ متر مربع و وزن ۱۵ کیلوگرم ، ۳۹ متر می باشد . ولی معمولا از این نوع دکل در ارتفاع کوتاه تر جهت کاربری های مختلف همچون استفاده در ایستگاه های هواشناسی ، نصب دوربین های کنترل محیطی ، ارتباطات رادیویی و غیره استفاده می شود . با توجه به نصب این دکل ها بر روی بام ساختمان ها نیاز به اجرای فونداسیون بتنی نبوده و جهت مهار دکل از سازه اصلی ساختمان استفاده می شود که این خود باعث کاهش هر چه بیشتر دکل های مهاری G35  می شود .

۳- دکل مهاری G45 :

دکل مهاری G45 طرح راهن از انواع دکل های مهاری سبک بوده که از نظر نوع مقاطع همانند دکل مهاری G35 می باشد . فاصله بین دو پایه این دکل ۴۵ سانتیمتر بوده و طول هر سکشن ( بخش) دکل ۳ متر می باشد .

در مواقعی که تعداد تجهیزات نصب شونده از قبیل آنتن های رادیو , مایکروویو و دیش های سالید و گرید بر روی دکل زیاد نبوده و ارتفاع دکل مورد نیاز بین ۳۶ تا ۶۰ متر باشد می توان از دکل مهاری سه پایه G45 استفاده نمود .

این دکل ها هم قابیلت نصب بر روی پشت بام را دارا بوده و هم می توان بر روی زمین نصب کرد . نوع اتصال بخش های دکل مهاری G45 بصورت آستینی ( نر و ماده ) بوده و گاها جهت تامین استحکام مورد نیاز در اتصال از اتصال فلنچی هم استفاده می شود .

قاعده کلی در تعیین فاصله فونداسیون های مهار تا فونداسیون زیر دکل وجود دارد که این فاصله را به اندازه یک سوم ارتفاع دکل تعیین می کند . یعنی در دکلی به ارتفاع ۳۰ متر , فاصله فونداسیون مهار تا فونداسیون دکل بایستی ۱۰ متر باشد (۳/۳۰) در این شرایط از هر ۹ متر از ارتفاع دکل ۳ رشته کابل مهار از سه طرف به فونداسیون مهار متصل می شود .

بعضا با توجه به شرایط محیطی و آب و هوا , محدودیت فضا جهت اجرا و همچنین تعداد تجهیزات روی دکل این فاصله از ۹ متر به ۶ متر کاهش می یابد . در اجرای دکل های مهاری سبک همچون G45 و G35  این قاعده کلی استفاده می شود اما توصیه می شود با توجه شرایط متنوع هر پروژه و نوع کاربری خاص آن , طراحی سازه ای و نصب هر پروژه بصورت تخصصی انجام شود .

سالانه حوادث بسیاری به دلیل عدم اجرای آیین نامه های طراحی و اجرای اصولی دکل های مخابراتی و همچنین عدم آشنایی نصاب ها با اصول اولیه اجرا و ظرفیت بارگذاری هر دکل به وقوع می پیوندد .

۴- دکل مهاری G55 :

دکل های مهاری G55 یکی از انواع دکل های مهاری است که به صورت سه ضلعی و چهار ضلعی ، در سکشن های سه متری ساخته می شوند . از آنجا که عدد مقابل G  نشان دهنده عرض قاعده بخش ها به سانتیمتر می باشد ، لذا عدد ۵۵ نشان دهنده عرض قاعده ۵۵ سانتی متری هر یک از سه یا چهار وجه این نوع از دکل است . جهت نصب این نوع دکل حداکثر ارتفاع توصیه شده ۱۱۰ متر می باشد.

دکل های مهاری G55 از انواع دکل های سبک بوده که به وسیله سیم مهار به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار می گردند . به دلیل وزن پایین و سبکی وزن در مکان هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده می گردند و قابیلت نصب بر روی پشت بام را دارا بوده و به وسیله سیم مهار در هر ۹ یا ۶ متر از سه طرف با زاویه ۱۲۰ درجه به وسیله سیم مهار ، مهار می شوند .

هر سکشن دکل مهاری G55 از یک بدنه لوله ای و اتصالات میلگردی که به وسیله جوش CO2 به هم متصل شده اند تشکیل شده است که مربع یا مثلثی شکل هستند و برای بالا بردن مقاوت و ایستایی دکل و سهولت بالا رفتن از آن طبق استاندارد ۸ پله روی آن تعبیه شده است . کلیه اجزای دکل پس از ساخت بایستی گالوانیزه گرم شوند .

۵- دکل مهاری G65 و بیشتر :

با افزایش ارتفاع دکل و یا نیاز به استفاده از تجهیزات مخابراتی و رادیویی بیشتر بر روی دکل لازم است که از دکل هایی با مقاطع و ابعاد بزرگتر و متریال مقاومتر استفاده کرد .

در دکل های مهاری G65 فاصله بین دو پایه دکل ۶۵ سانتیمتر بوده و قطر خارجی هر پایه دکل ( لوله ای شکل) ۴۲ سانتیمتر می باشد . همچنین اجزای داخلی دکل ( بریسینگ) از میلگرد توپر با قطر ۱۲ میلیمتر استفاده می شود .

دکل مهاری G65 را می توان تا ارتفاع ۷۲ متر اجرا کرد ( جهت نصب دو دیش سالید با قطر خارجی ۶۰ سانتیمتر در بالاترین نقطه دکل ) .

جهت کاربری هایی با بارگذاری بیشتر از دکل هایی با فواصل بین دو پایه بیشتر استفاده میشود . مقاطع استفاده شده در آنها بایستی ضوابط مورد نیاز در آیین نامه ها را تامین نمایند . پایه های دکل که بیشتر از نوع لوله بوده بایستی در مقابل نیروی محوری ناشی از فشار مقاوم باشند . همچنین با توجه به خرپایی بودن سازه دکل های مهاری و عدم وجود ممان اینرسی در این اجزای داخلی این دکل ها ( بریسینگ) ، این اجزا فقط برای تحمل نیروهای فشاری و کششی طراحی میگردند . پارامتر مهم در طراحی این اجزا ” ضرایب لاغری” آنها می باشند . این ضرایب نشان دهنده میزان تحمل اجزای فشاری در برابر کمانش جانبی را نشان می دهند .

کلیه اجزای دکل پس از ساخت بایستی گالوانیزه گرم شوند . میزان ضخامت پوشش روی بر روی سطوح دکل براساس آیین نامه های مربوطه از جمله ASTM A123 تعیین می گردد . عموما جهت سطوحی با ضخامت ۲ تا ۳۰ میلیمتر میزان ضخامت پوشش روی بین ۶۰ تا ۱۱۰ میکرون ایده آل خواهد بود .

دکل مهاری G80 :

دکل های مهاری G80 یکی از انواع دکل های مهاری است که به صورت سه ضلعی و چهار ضلعی ، در سکشن های سه متری به صورت مثلثی یا مربعی ساخته می شوند . از آنجا که عدد مقابل G  نشان دهنده عرض قاعده بخش ها به سانتیمتر می باشد ، لذا عدد ۸۰ نشان دهنده عرض قاعده ۸۰ سانتی متری هر یک از سه یا چهار وجه این نوع از دکل است . جهت نصب این نوع دکل حداکثر ارتفاع توصیه شده ۱۱۰ متر می باشد. پایه این دکل ها از لوله نمره ۳ بوده و با میلگردهای نمره ۸ یا ۱۰ به صورت خرپایی به هم متصل می شوند و هر سکشن طبق استاندارد ۸ ردیف پله جهت افزایش مقاومت و ایستایی دکل و سهولت جابه جایی و بالا رفتن از آن تعبیه شده است .
دکل های G80 نیز همانند سایر انواع دکل های مهاری دارای وزن پایین ، نصب راحت و آسان به نسبت دکل های دیگر و هزینه نصب پایین بوده و به دلیل سبکی در مکان هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد ، در شبکه تلفن همراه، رادیو و بی سیم و شبکه های رایانه ای استفاده می شوند .

متعلقات دکل مهاری :

دکل های مهاری از اجزای مختلفی همچون پیچ و مهره ها ، بست های فولادی ، سکشن ، بیس پلیت ، کابل های مهار ، سیم مهار ، میله مهار دکل ، گوشواره دکل ، صفحه تک سوراخ و کمربند مهار ، مهارکش و پیچ و مهره مهارکش ، صفحه تعادل و پیچ و مهره صفحه تعادل ، صفحه پشت دیوار دکل ، کرپی ، انکرراد یا میله عصایی ، تاج دکل ، چراغ سولار دکل و غیره تشکیل شده اند . کلیه قطعات تشکیل دهنده دکل های مهاری دارای پوشش گالوانیزه گرم بوده و در برابر شرایط محیطی و فرسایش مقاوم می باشند .

متعلقات دکل مهاری

متعلقات دکل مهاری

در ادامه به توضیح مختصری در مورد برخی از لوازم دکل مهاری می پردازیم :

سیم مهار : جنس آن از ۷ رشته مفتول فولادی خشک گالوانیزه که به هم تابیده شده اند تشکیل شده و کاربرد آن  اتصال دکل های مهاری به تکیه گاه می باشد .

کرپی یا گردنه u شکل: بعد از رد شدن سیم مهار از حلقه ی مهارکش انتهای آن توسط کرپی یا بست سیم مهار بسته می شود  جنس آن از فولاد در سایز های ۶ ، ۸ ، ۱۰ و … می باشد .

انکر راد : اتصال سیم مهار به تکیه گاه دکل مهاری به وسیله ی انکر راد یا میله مهار انجام می گیرد که جنس آن از میلگرد ۱۶ فابریک به طول یک متر با پوشش گالوانیزه گرم  بوده و دارای دو نوع زمینی و دیواری می باشد .

انکربولت : جهت نصب صفحه روی بتن یا فونداسیون می باشد.

کمربند مهار : نقطه ی اتصال سیم مهار به بدنه دکل می باشد که به صورت یک تسمه فلزی گالوانیزه است که بر روی قسمت های مختلف دکل مهاری نصب می شود .

مهارکش : از مهارکش که به آن پیچ تنظیم دوطرفه نیز گفته می شود برای تنظیم کشش سیم مهار استفاده می کنند .

پیچ و مهره مهارکش : از پیچ و مهره مهارکش برای اتصال مهارکش به صفحه تعادل استفاده می شود که جنس پیچ و مهره نمره ۵۰*۱۶ فولادی با پوشش گالوانیزه گرم می باشد.

گوشواره : قطعه ای فلزی است که برای جلوگیری از خمش شدید سیم مهار در حلقه مهارکش و بریدگی آن استفاده می شود .

صفحه تعادل : دارای انواع ۳سوراخ ،۴سوراخ و ۵ سوراخ می باشد که جنس آن در ضخامت های ۵ و ۶ میلیمتر با پوشش گالوانیزه گرم می باشد . شکل صفحه تعادل به صورت یک صفحه فلزی ذوزنقه شکل است که تعدادی سوراخ در قسمت پهن و یک سوراخ در قسمت باریک آن تعبیه شده است که برای اتصال مهارکش ها به میله مهار استفاده می شود.

بیس پلیت دکل مهاری : یک صفحه فلزی به همراه  ۳ یا ۴ پایه با پوشش گالوانیزه گرم است که بر روی فونداسیون نصب شده و ستون ها بر روی آن قرار می گیرند و کار نصب قسمت های مختلف دکل از روی آن شروع می شود و به عنوان پخش کننده فشار دکل بر روی سطح مقطع کانونی محل نصب دکل شناخته شده است .

تاج دکل مهاری : تاج روی بلندترین نقطه دکل مهاری نصب می شود و روی آن سیستم صاعقه گیر یا روشنایی نصب می کنند .

کلمپس فولادی : کلمپس های فولادی با فرم دادن میلگردها ساخته می شوند و اتصالی سریع و محکم را ایجاد می کنند .

خدمات آرسین تک در رابطه با انواع دکل های مهاری :
 • اجرای چاه ارت دکل مهاری توسط نیروهای متخصص و با تجربه و در کلاس زیر ۲ اهم ,زیر ۵ اهم و زیر ۷ اهم .
 • مونتاژ و پیاده سازی انواع دکل های مهاری
 • مقاوم سازی و بازسازی انواع دکل های مهاری
 • نصب و پیاده سازی دکل مهاری سه وجهی G45
 • نصب و پیاده سازی دکل مهاری چهار وجهی G45
 • نصب دکل چهار وجهی G45
 • رگلاژ دکل مهاری G45
 • رگلاژ دکل مهاری G35
 • فروش سکشن دکل مهاری
 • پشتیبانی و سرویس دکل های مهاری
 • تعمیر و نگهداری دکل مهاری
 • سیستم ارتینگ دکل
 • افزایش ارتفاع دکل
 • باز کردن آنتن دکل
 • نصب چراغ خطر دکل ، صاعقه گیر دکل و میله برقگیر دکل
 • نصب لینک های رادیویی بر روی دکل مهاری

آرسین تک آماده ارائه خدمات در زمینه طراحی , ساخت , نصب و راه اندازی انواع دکل های مخابراتی , دکل های مهاری ، دکل خود ایستا , دکل خود ایستا سه پایه , دکل خودایستا چهارپایه , دکل مونوپل , دکل تک پایه منوپل , پل هوایی عابر پیاده و … می باشد .

کیفیت بالای محصول , قیمت کاملا مناسب با رعایت اصول کیفیت , حمل ارزان به تمام نقاط تهران و شهرستان ها و تحویل پروژه با تیم نصاب حرفه ای و باتجربه از جمله مزایای خرید از آرسین تک می باشد .

جهت استعلام قیمت دکل مهاری و مشاوره جهت ساخت دکل مهاری و نصب و راه اندازی دکل مهاری با ما تماس بگیرید .

انواع دکل های مهاری , دکل G35 , دکل G45 , دکل G50 و بیشتر , دکل سه وجهی مهاری , دکل چهار وجهی مهاری , دکل مهاری وینچی , دکل مهاری G35 , دکل مهاری G45

شرکت آرسین تک تولید کننده انواع دکل مهاری با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت