دکل مهاری چیست؟

استانداردها و ضوابط نصب دکل آنتن و مخابراتی
2019-10-20
دکل های مخابراتی و انواع آن
2019-11-25

دکل مهاری چیست؟

جهت خرید دکل مهاری میتوانید با کارشناسان فروش این شرکت با شماره تلفن های ۰۹۱۲۴۳۳۲۱۳۰ – ۵۶۵۷۵۲۶۸ تماس حاصل فرمایید .
شرکت آرسین تک به عنوان تولید کننده دکل مهاری ، همچنین ساخت انواع دکل های مخابراتی و متعلقات دکل و صادرات و انجام پروژه انواع دکل ها در کشورهای همسایه از جمله عراق ، افغانستان و … فعالیت دارد .
فروش انواع دکل های مهاری : فروش دکل بدون گالوانیزه : در این صورت دکل مهاری به صورت سکشن سیاه فروخته می شود . که طبیعتا ارزانتر بوده اما دوام کمتری داشته و بیشتر در معرض فرسودگی و خوردگی قرار می گیرد .
فروش دکل مهاری به صورت گالوانیزه : در این حالت دکل های مهاری پس از تولید در کارخانه گالوانیزه شده و تحویل مشتری داده می شود و به قیمت سکشن خام هزینه گالوانیزه کردن نیز اضافه می شود .
فروش دکل به صورت گالوانیزه همراه با رنگ : چنانچه مشتری تمایل دارد که دکل مهاری علاوه برگالوانیزه بودن رنگ هم داشته باشد ، بنا به درخواست مشتری در کوره و یا به صورت دستی رنگ آمیزی نیز می تواند انجام شود .
فروش متعلقات دکل مهاری : چنانچه هنگام خرید دکل مهاری نیاز به متعلقات دکل مهاری نیز دارید آرسین تک به شما در این زمینه نیز خدمات می دهد .
دکل مهاری :
دکل های مهاری یکی از اقتصادی ترین انواع دکل های مخابراتی هستند . سازه اصلی این نوع دکل ها بصورت ساختاری با شکلی ثابت از ابتدا تا بالاترین نقطه دکل است. دکل های مهاری طوری طراحی شده اند که بتوانند وزن خود و تجهیزات نسب شده بر روی خود را تحمل کنند اما آنها به تنهایی توان تحمل نیروهای برشی ناشی از بار باد را ندارند. به همین دلیل نیازمند استفاده از کابل های مهار در طرفین جهت حفظ تعادل هستند .
کابل های مهار در دکل های مهاری نقشی حیاتی داشته و در هنگام نصب بایستی تمام کابل ها با نیرویی یکسان تحت کشش قرار گیرند.نوع اتصال پایه دکل های مهاری از نوع اتصال مفصلی بوده و علت وجود این اتصال عدم توان تحمل گشتاور در پایه دکل های مهاری می باشد. جهت صعود از دکل های مهاری می توان از المان های افقی (هوریزونتال) به عنوان پله استفاده کرد به همین دلیل در دکل های مهاری نردبان تعبیه نمی شود . بخش های سازه دکل مهاری (سکشن ها) معمولا در قطعاتی به طول 3 متر و بصورت جوشی یا پیچ و مهره ای بصورت کامل ساخته می شود. در سکشن های جوشی معمولا پایه ها از جنس لوله و قطعات داخلی( بریسینگ و هوریزونتال) از جنس میلگرد توپر هستند . در سکشن های پیچ و مهره ای نیز معمولا پایه ها از نوع نبشی و بریسینگ و هوریزونتال ها از جنس نبشی یا لوله هستند. معمولا دکل های مهاری با سکشن های پیچ و مهره ای دارای ظرفیت بالاتری بوده و برای ارتفاع زیاد( بالاتر از 80 متر) کاربرد دارند.
جهت ساخت سکشن های جوشی دکل مهاری از فیکسچرهای مخصوصی استفاده می شود. استفاده از این فیکسچرها به دلیل اطمینان از یکسان بودن ابعاد سکشن ها می باشد.
معمولا یک دکل مهاری از قطعات زیر تشکیل شده است:
 • سکشن دکل
 • بیس پلیت
 • سیم مهار ( کابل مهار)
 • صفحه تعادل
 • انکرراد
 • انکربولت
 • مهارکش
 • کلمپس ( بست سیم مهار)
 • گوشواره سیم مهار)
 • تسمه کمربند
 • پیچ و مهره فولادی
کلیه قطعات دکل مهاری توسط فرآیند گالوانیزه گرم روی اندود شده و در برابر شرایط جوی و رطوبت محیط مقاوم می باشند.
با توجه به اینکه کابل های مهار تحت کشش قرار دارند فونداسیون مربوط به کابل ها به گونه ای طراحی می شوند تا در برابر نیروی بالا برنده کابل ها مقاوم باشند. در مقابل با توجه به اینکه پایه سازه اصلی دکل مهاری تحت فشار رو به پایین قرار دارد فونداسیون زیر دکل مهاری جهت مقاومت در برابر لهیدگی ناشی از وزن دکل و تجهیزات و همچنین مولفه عمودی نیروی کشش کابل ها طراحی می شود.
در نصب دکل های مهاری سبک تر( معمولا جوشی) از تجهیزات مکانیکی دستی نظیر جین پل استفاده می شود. این فرآیند بصورت دستی انجام می شود. اما در نصب دکل های سنگین تر به دلیل وزن بالای سکشن ها ( قطعات 3 متری) بایستی از تجهیزات مکانیکی سنگین نظیر جرثقیل استفاده کرد.
تیم طراحی شرکت آرسین تک با داشتن تجربه طراحی و ارائه محاسبات دهها پروژه دکل مخابراتی اعم از دکل مونوپل ، دکل مهاری ( دکل مهاری G35 ، دکل مهاری G45 ، دکل خودایستا ) و همچنین پروژه های مربوط به پل هوایی عابر پیاده آماده ارائه خدمات طراحی و محاسبات پروژه های در دست اجرا و همچنین ارائه محاسبات برای دکل های اجرا شده می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *