خمکاری ورق چیست و چه کاربردی دارد؟

اسپيس فريم چيست و چه کاربردی دارد؟
2020-08-19
نصب دکل مهاری | قیمت نصب دکل مهاری
2020-08-21

خمکاری ورق چیست و چه کاربردی دارد؟

 شرکت آرسین تک با در اختیار داشتن ماشین آلات به روز و تیم متخصص ، کلیه عملیات خمکاری انواع ورق های فلزی ، ورق روغنی ، ورق سیاه ، ورق اسیدشویی ، ورق گالوانیزه ، ورق استیل ، ورق آجدار ، ورق فولادی و ورق های آهنی رنگی ، خدمات سوراخ کاری ، برش ، نورد و خم کاری انواع ورق تا ضخامت ۵ میلی متر ، اتصالات در سازه های صنعتی و ساختمانی ، طراحی ، ساخت و نصب انواع دکل مهاری ، دکل خودایستا و دکل مونوپل را مطابق نیاز شما و در اسرع وقت انجام می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های مرتبط با هر کدام از این پروژِه ها با ما تماس بگیرید.

خمکاری ورق فلزی

خمکاری ورق فلزی

خمکاری ورق چیست؟

یکی از فرایندهای حیاتی در صنعت تولید خم کاری فلزات می باشد که بعد از مرحله برش کاری انجام می گیرد و در شکل دهی ورق در صنعت قطعه سازی بسیار نقش مهم و حیاتی دارد . در فرایند خم کاری ورق های تخت فلزی بدون این که دچار شکستگی یا نازک شدن موضعی شدید شوند ، به شکل دلخواه تبدیل می شوند . مانند ایجاد انحناء در ورق و ایجاد شکل های حلقوی

نحوه انجام عملیات خمکاری :

خمکاری ورق های فلزی یک عمل کاملا مکانیکی بوده که در طی این فرآیند با وارد کردن فشار و گشتاورهای خمشی به ورق باعث ایجاد خمش و زاویه دار شدن ورق می شویم . باید متذکر شویم که در طی فرایند خم کاری تنها شکل ورق تغییر می کند و تغییری در حجم فلز ایجاد نمی شود . در این عمل باید دقت شود که شعاع خم کاری با ضخامت ورق هماهنگ و متناسب با آن باشد که از ترک خورن ورق جلوگیری شود (به طور تجربی می توان گفت که اگر شعاع خم سه برابر ضخامت ورق باشد ،‌ ورق ترک نمی خورد.)

نکته دیگری که باید در عملیات خم کاری به آن توجه شود ارزیابی خم کاری تحت کشش می باشد. جهت جلوگیری از چین خوردگی یا ترک خوردگی ورق فلزی باید ابتدا مقدار فشار وارد شده توسط پانچ با در نظر گرفتن ضخامت ورق و شکل مورد نظر خمش ، قبل از خمکاری به طور دقیق محاسبه شود .

از ماشین های رایج و متداول برای خمکاری ، دستگاه CNC پرس برک است. برای این کار ، ورق فلزی به روی قطعه ای تو خالی به نام سمبه قرار می گیرد و با اعمال فشار صفحات سنگینی ثابت نگه داشته می شود. به طور معمول مقدار فشار این صفحات و پانچ جداگانه کنترل می شود. سپس به وسیله ابزار فولادی و سنگین به نام پانچ با اعمال فشار از بالا ، ورق خم می شود. زاویه خم شدن ورق بستگی به میزان فشار وارد شده توسط پانچ دارد. شکل نهایی ورق خم شده نیز بستگی به شکل سنبه و پانچ دارد. سمبه و پانچ در یک دستگاه پرس برک طبق شکل قطعه مورد نیاز تغییر می کنند. ممکن است ورق فلزی پس از خمکاری نیاز به پرداخت داشته باشد که توسط دستگاه های مخصوص انجام خواهد شد .

انواع روشهای خمکاری :

با توجه به جنس و نوع ماده ورق فلز ، خمکاری می تواند به صورت گرم یا سرد انجام شود . اصولا ورق های غیر آهنی به جز ورق روی و ورق آلومینیوم را در حالت سرد خمکاری می کنند. چنانچه کربن موجود در ورق فلزی بیشتر از ۱٫۲ % باشد، برای افزایش قدرت خم شدن ورق باید ابتدا به ورق گرما بدهیم . خمکاری ورق های فلزی به روش های مختلفی انجام می شود که انتخاب روش مناسب جهت انجام خمکاری بستگی به مواردی مثل : جنس ورق و ضخامت آن ، طرح مورد نظر برای خم کردن و میزان خمش و … دارد .

  • خم کاری V شکل
  • خم کاری فلنچ
  • خمکاری برشی
  • خمکاری خمکاری دورانی
  • خمکاری منحنی
  • خم کاری U شکل

کاربردهای خم کاری ورق :

خم کاری ورق کاربردهای فراوانی در صنعت دارد، نظیر: ساخت باکس فلزی در صنعت الکترونیک و برق ، ساختمان سازی ، دامداری و کشاورزی ، کشتی سازی ، کارخانجات و…به صورت خم کاری ورق استیل ، خم کاری آهن ، خم کاری آلومینیوم و … استفاده می شود.

ماشین آلات مورد نیاز برای انجام عملیات خم کاری :

وسایل و ماشین آلاتی که برای خم کاری استفاده می شوند با توجه به خم های مختلفی که ایجاد می کنند متنوع بوده ، از جمله آنها می توان به دستگاه خم‌کن دستی (برای خم‌های گوشه دار و آنهایی که دارای انحناء محدودی دارند) ، ماشین خم‌کن برقی (در مقایسه با دستگاه خمکن ساده دستی کار آیی بهتر و مؤثرتری دارد) ، دستگاه های پرس خم مکانیکی و هیدرولیکی اشاره کرد.

خمکاری ورق فلزی

خمکاری ورق فلزی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *