اجرای فونداسیون

فونداسیون چیست ؟

فونداسیون به قسمتی از سازه اطلاق می شود که به عنوان تکیه گاه وظیفه ی انتقال بار بین سازه و زمین را به عهده دارد که این سازه می تواند ساختمان و یا انواع دکل ها باشد . به طوری که جلوی تنش و نشست های بیش از حد را می گیرد . مقاوم ترین نوع فونداسیون فونداسیون بتنی است .

مراحل اجرای فونداسیون به شرح زیر می باشد :
  1. اولین مرحله بررسی وضعیت خاک زمین مورد نظر از نظر میزان مقاومت ، دانه بندی و تراکم جهت اجرای فونداسیون می باشد.
  2. در مرحله دوم خاکبرداری و حذف پستی و بلندی های زمین می باشد .
  3. یکی دیگر از مراحل اجرای فونداسیون مرحله گودبرداری است که باید با ظرافت و دقت و انجام تمامی آزمایشات مربوط به خاک انجام شود چرا که در این مرحله احتمال ریزش خاک و پی ساختمان مجاور وجود دارد .
  4.  در مرحله ی بعدی قبل از این که بتن ریزی اصلی انجام گیرد بتن مگر که به آن بتن نظافت نیز می گویند ، به ضخامت ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر ریخته می شود که کار آن جلوگیری از نفوذ آب به بتن شالوده و اصلی و همچنین ایجاد یک سطح صاف می باشد .
  5. مرحله ی حساس بعدی مرحله ی آرماتورگذاری است که براساس نقشه ی از قبل تعیین شده انجام می گیرد . که میل گردهای طولی روی خرک یا زمین قرار گرفته و به طول لازم برش داده می شوند و به وسیله خاموتها میل گردهای پایینی طولی و بالایی به هم وصل می شوند بعد از اینکه آرماتور بندی انجام شد نوبت به قالب بندی می رسد .
  6. بعد از آرماتور گذرای نوبت به قالب بندی فونداسیون می‌رسد. در این مرحله باید طبق استانداردهای موجود از تخته‌های سالم و بدون هیچ گونه گره با ضخامت حداقل ۲٫۵ سانتی متر و یا ورقه‌های فلزی تخت و قالب‌های آجری استفاده کرد.
  7. بتن ریزی بعد از اجرا و نصب صفحه کف ستون در اسکلت فلزی ، از مراحل انتهایی اجرای فونداسیون است.
فونداسیون انواع دکل های مخابراتی :

جهت جلوگیری از واژگونی دکل و پایداری بیشتر آن لازم است از ساختار ترکیبی از بتن و فلز به عنوان تکیه گاه زیر دکل استفاده کرد .این ساختار به هم تنیده فلز و بتن فونداسیون یا شالوده بتنی نام دارد . وزن مخصوص فونداسیون بتنی حدود ۲۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد .

در دکل های مرتفع نظیر دکل مهاری که ابعاد فونداسیون آنها بزرگ می باشد با گودبرداری محل و جایگذاری آماتور و بتن ریزی اقدام به اجرای فونداسیون می شود و چنانچه امکان بتن ریزی در محل نبوده یا به دلیل شرایط جوی و امکان یخ زدگی بتن تیم اجرا مجاز به بتن ریزی نمی باشد . در این مواقع راه حل موثر استفاده از فونداسیون پیش ساخته می باشد .

از آن جا که طراحی ، تولید و نصب انواع دکل‌های مخابراتی نیاز به فونداسیون دارد و این امر محقق نمی شود مگر پس از محاسبات دقیق و تخصصی مربوط به آن دکل ، اجرای فونداسیون انواع دکل های مخابراتی نظیر اجرای فونداسیون دکل مهاری توسط متخصصین شرکت آرسین تک انجام می گیرد .