آیا رگلاژ دکل مهاری همان تعمیر دکل مهاری است؟

سیستم روشنایی و چراغ دکل
2020-08-09
نحوه اجرای فونداسیون دکل
2020-08-11

آیا رگلاژ دکل مهاری همان تعمیر دکل مهاری است؟

در جواب باید بگوییم بله رگلاژ دکل مهاری در واقع همان تعمیر کردن دکل مهاری ، بازدید و پشتیبانی و نگهداری از دکل مهاری می باشد .
با توجه به افزایش چشم گیر دکل های مخابراتی همراه با گسترش ارتباطات ، علاوه بر این که این دکل ها باید مطابق با استانداردها و ضوابط نصب دکل و آنتن ها مخابراتی نصب و راه اندازی شوند ؛ نیاز به پشتیبانی و نگهداری دوره ای دکل ها نیز نسبت به گذشته بیشتر احساس می شود . جهت جلوگیری از سقوط و واژگونی دکل ها و خسارات جانی و مالی ناشی از این واژگونی باید اقدامات پیشگیرانه ای انجام شود که تعمیر و رگلاژ ، آچارکشی و بررسی های دوره ای از جمله ی این اقدامات می باشند .

رگلاژ دکل مهاری :

با گذشت زمان و یا تغییر فصول گرم و سرد سال باید بازبینی و بررسی دکل مهاری و متعلقات آن جهت جلوگیری از صدمات و خطرات احتمالی و غیر قابل پیش بینی انجام شود ، چرا که ممکن است سیم مهارها از حالت استاندارد خود خارج شوند ؛ یا با افزایش نیروهای وارد بر کابل مهار امکان واژگونی دکل وجود داشته باشد ؛ پوشش گالوانیزه دکل مهاری و یا متعلقات دکل دچار خوردگی و پوسیدگی شده باشند ؛ همه ی این موارد بررسی و چک کردن دکل را لازم و ضروری می کند که در اصطلاح به این کار رگلاژ دکل مهاری یا آچارکشی دکل می گویند .
ریگلاژ و آچارکشی دکل های مهاری یکی از مهمترین موارد تعمیر و نگهداری دکل پس از نصب دکل می باشد. یکی از مهمترین موارد در رگلاژ کردن که نیاز به تخصص و مهارت دارد ، تنظیم شل بودن یا سفت بودن سیم مهار می باشد ، چرا که سفت کردن بیش از حد سیم مهار منجر به پارگی سیم شده و شل کردن سیم مهار نیز باعث عدم تعادل دکل مهاری و احتمال واژگونی دکل می شود . چک کردن مهارکش ها و نقاط اتصالات پایه دکل و احتمال زنگ زدگی یا فرسودگی آن ها نیز یکی دیگر از اقدامات در رگلاژ دکل مهاری می باشد .

تعمیر دکل مهاری :

با تغییر فصل و طی بازه های زمانی مستمر و متناوب کل اجزای دکل باید مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته شود و چنانچه قطعات معیوبی در اتصالات مانند : پیچ ، مهره ، گوشواره ، کرپی ، مهارکش و … دیده شود تعویض می شوند. همچنین اتصالات جوشکاری شده نیز بررسی شوند تا در صورت ضعیف شدن نقطع اتصال تقویت و مرمت شوند.

دکل های مهاری هم مانند سایر دکل های مخابراتی در طول زمان با توجه به شرایط محیطی قطعات مختلف آن دچار تغییراتی می شوند. هنگام وزش باد و با توجه به ارتعاش سازه دکل بیشتر اجزاء دکل در مقیاس کوچک دچار تغییر مکان شده و دوباره به مکان قبلی خود باز می گردند. همچنین با توجه به تغییرات دمای محیط کلیه اجزای دکل بطور مستمر دچار تنش و کرنش می شوند. پوشش سطحی اجزای دکل نیز که از جنس گالوانیزه میباشند طی دوره بهره برداری دچار تغییراتی خواهند شد.

پشتیبانی و نگهداری دکل مهاری :

در دکل های مهاری علاوه بر سازه دکل , کابل های مهار نیز با گذشت زمان دچار تغییراتی خواهند شد. با توجه به اینکه این کابل ها به طور دائم تحت کشش ناشی از بار باد وارد شده بر دکل می باشند با گذشت زمان دچار کرنش شده و به مرور طول آنها افزایش می یابد. این موضوع با افزایش دما در فصول گرم سال شدت بیشتری داشته که منجر به انحراف دکل از حالت تراز و قائم می شود. در این مواقع علاوه بر نیروی کششی که از جانب باد بر کابل های مهار وارد می شود وزن سازه دکل نیز با ایجاد مولفه افقی نیرو باری مضاعف بر کابل های مهار ایجاد می کند. با افزایش نیروهای وارد بر کابل مهار امکان واژگونی دکل وجود خواهد داشت .
پوشش گالوانیزه کابل مهار دکل از نوع گالوانیزه گرم می باشد اما با توجه به فرآیند ساخت این کابل ها معمولا ضخامت این پوشش گالوانیزه کمتر از سایر اجزای دکل است که این خود باعث می شود که زودتر از سایر اجزا دچار خوردگی و پوسیدگی شود . به همین دلیل در یک دکل مهاری کابل های مهار بحرانی ترین اجزاء در فرآیند نگهداری محسوب شده و بایستی در فواصل زمانی منظم تعویض شوند.

آیا تمامی دکل های مخابراتی نیاز به نگهداری دارند ؟

جواب مثبت است . تمامی دکل های مخابراتی از جمله دکل های خودایستا ، دکل های مهاری و دکل های منوپل همانند همه سیستم های پویا در طول چرخه عمر خود دچار تغییراتی می شوند . این سازه ها جزو سیستم های استاتیک( بدون حرکت مکانیکی) محسوب می شوند اما با کمی دقت ملاحظه می شود که در طول زمان با توجه به شرایط محیطی قطعات مختلف آن دچار تغییراتی می شوند.

هنگام وزش باد و با توجه به ارتعاش سازه دکل بیشتر اجزاء دکل در مقیاس کوچک دچار تغییر مکان شده و دوباره به مکان قبلی خود باز می گردند. همچنین با توجه به تغییرات دمای محیط کلیه اجزای دکل بطور مستمر دچار تنش و کرنش می شوند. پوشش سطحی اجزای دکل نیز که از جنس گالوانیزه میباشند طی دوره بهره برداری دچار تغییراتی خواهند شد. همه این موارد لزوم بازبینی و بررسی دوره ای دکل های مخابراتی را بیش از پیش نمایان ساخته است. این فرآیند با عنوان نگهداری پیش گیرانه شناخته می شود.

در دکل های مهاری علاوه بر سازه دکل , متعلقات دکل مهاری نیز با گذشت زمان دچار تغییراتی خواهند شد. کابل های مهار یکی از این قطعه ها می باشند که با توجه به اینکه این کابل ها به طور دائم تحت کشش ناشی از بار باد وارد شده بر دکل می باشند با گذشت زمان دچار کرنش شده و به مرور طول آنها افزایش می یابد. این موضوع با افزایش دما در فصول گرم سال شدت بیشتری داشته که منجر به انحراف دکل از حالت تراز و قائم می شود. در این مواقع علاوه بر نیروی کششی که از جانب باد بر کابل های مهار وارد می شود وزن سازه دکل نیز با ایجاد مولفه افقی نیرو باری مضاعف بر کابل های مهار ایجاد می کند. با افزایش نیروهای وارد بر کابل مهار امکان واژگونی دکل وجود خواهد داشت .
پوشش گالوانیزه کابل مهار دکل از نوع گالوانیزه گرم می باشد اما با توجه به فرآیند ساخت این کابل ها معمولا ضخامت این پوشش گالوانیزه کمتر از سایر اجزای دکل است که این خود باعث می شود که زودتر از سایر اجزا دچار خوردگی و پوسیدگی شود . به همین دلیل در یک دکل مهاری کابل های مهار بحرانی ترین اجزاء در فرآیند نگهداری محسوب شده و بایستی در فواصل زمانی منظم تعویض شوند.

خدماتی که توسط شرکت آرسین تک جهت تعمیر و نگهداری دکل های مخابراتی ارائه می شود :

تیم نگهداری آرسین تک با داشتن پرسنل کارآزموده و با تجربه با انجام بازدید دوره ای از دکل های مخابراتی و تهیه دفترچه شناسایی منحصر به فرد برای هر دکل کلیه اقدامات صورت گرفته و قطعات معیوب و تعویض شده را ثبت کرده و با مستند سازی این اقدامات قابلیت اطمینان دکل های مخابراتی را در طول دوره بهره برداری افزایش می دهد .

این نگهداری و پشتیبانی دوره ای شامل بازبینی و اجرای سیستم ارتینگ دکل و سیستم روشنایی و چراغ دکل ، رگلاژ و آچارکشی دکل ، تعمیر دکل ، مقاوم سازی و بازسازی انواع دکل های مخابراتی ، استانداردسازی دکل ها و … می باشد .

چنانچه نیاز به مشاوره جهت نگهداری و پشتیبانی از دکل و یا رگلاژ دکل و آچارکشی دکل دارید می توانید با شماره های : ۶۵۴۴۶۳۴۲-۰۲۱ و ۰۹۱۲۴۳۳۲۱۳۰ تماس حاصل نمایید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *